PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Supernova” – utrzymana w realistycznym stylu, krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego, walczy o nagrody podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Producentem filmu jest Studio Munka-SFP.
fot. Borys Skrzyński/SFP

W filmie zobaczymy m.in. Marcina Hycnara i debiutującego na dużym ekranie Marka Brauna. –Bardzo dbaliśmy o psychologiczną wiarygodność postaci, w czym pomogli nam aktorzy – mówił twórca filmu. – Jestem przekonany, że ci, którzy cenią mocne i precyzyjne aktorstwo, wyjdą z kina zadowoleni. - Aktorzy mnie stymulują - mówił dalej. - Znalazłem ich przez Internet. Szukałem ich długo, ale jestem teraz zadowolony i im bardzo dziękuję - przyznał. Marcin Hycnar oznajmił, że scenariusz był dla niego prezentem. - Fabuła filmu może wciągnąć. Nie jest to kino sensacyjne, ale psychologiczne. Ilość ludzkich perspektyw, które pokazaliśmy jest skomplikowana, a dla aktora to najlepsza tkanka filmowa - komentował Hycnar. Według Kruhilka jego rola jako reżysera sprowadza się do stworzenia dobrej i bezpiecznej atmosfery na planie.

"Supernova" opowiada o trzech mężczyznach, jednym miejscu, jednym dniu i jednym zdarzeniu, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu.Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

"To było dla mnie bardzo cenne doświadczenie, bo w swoich dotychczasowych krótkich metrażach najczęściej skupiałem się na dwóch, trzech osobach. W "Supernovej" śledzimy losy poszczególnych postaci, później jedna z nich znika na pół godziny. Wydało mi się to bardzo ciekawe, wręcz niemożliwe do obronienia na ekranie, jak chaos nad którym musisz nagle zapanować i nadać mu sens. Mnogość wątków i bohaterów była ogromnym wyzwaniem, tym bardziej, że widz w filmie nie jest wszystkowiedzący. Obserwuje wszystkich jednocześnie, ale nie zna ich przeszłości" - mówił Bartosz Kruhlik.

"Supernova", fot. materiały prasowe

Reżyserem "Supernovej" jest Bartosz Kruhlik, absolwent łódzkiej Filmówki (2016), który za etiudę szkolną „Adaptacja” otrzymał liczne nagrody na festiwalach na całym świecie. - Stworzyliśmy projekt "60 Minut", aby przyśpieszyć debiuty. Chcieliśmy mieć formę filmu pomiędzy 30 minut a pełnym metrażem - mówił Jerzy Kapuściński, producent filmu ze Studia Munka-SFP. - Zaprosiliśmy do współpracy Canal+ i powołaliśmy Radę programową - dodał.
Obsada filmu to m.in. Marcin Hycnar, Marek Braun, Dariusz Dłużewski, Marcin Zarzeczny, Paweł Koślik, Anna Mrozowska, Agnieszka Skibicka, Michał Pawlik czy Jerzy Janeczek, znany z trylogii o „Samych swoich”. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Dymek, który zrealizował z Kruhlikiem jego wcześniejszy film - etiudę "Adaptacja". Producentem filmu jest Studio Munka-SFP.
 
 "Supernova" w kinach od 22 listopada. 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
Marcin Radomski/Gdynia
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.09.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Márta Mészáros – między Budapesztem a Warszawą
44. FPFF: „Eastern” opowieścią o zemście
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll