PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Gdynia Dzieciom jest jakby festiwalem w festiwalu. Tegoroczna edycja podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbywa się po raz szesnasty.
- Nasi koledzy tworzą filmy dla was, nie tylko dla siebie – mówił podczas inauguracji Gdyni Dzieciom Andrzej Jasiewicz, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży. - Dla was, żeby opowiedzieć ciekawą historię. I dlatego bardzo wam dziękuję za liczną obecność i zapraszam na dalsze projekcje - w tym krótkie filmy UNICEF-u, pokazujące życie dzieci w różnych regionach świata, co nam pomoże zastanowić się też, jak my żyjemy. To jest naprawdę bardzo ważny temat i myślę, że później będziecie mogli sobie wszyscy o tym porozmawiać.

- Jak oglądacie filmy, to tak samo jak wielu dorosłych, zapominacie, że jesteście w świecie fikcji, iluzji, że ten świat został stworzony i wymyślony, utożsamiacie się z bohaterami, przeżywacie emocje itd. - wtórował mu Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Leszek Kopeć. - A potem, jak zgaśnie ekran, zapalą się światła na widowni, wracacie do realnego świata. Bardzo wam serdecznie życzę, żebyście na festiwalu i przez cały rok, wchodzili w ten świat z przyjemnością, żebyście mieli dobre wspomnienia z filmów, które obejrzycie i żeby te filmy przynosiły wam trochę radości, ale też i smutku, bo ten smutek szybko minie. W końcu to tylko film.

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Głównymi organizatorami odbywającej się od 2004 roku sekcji Gdynia Dzieciom jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Pomorska Fundacja Filmowa. Gdynię Dzieciom wspiera też Polski Instytut Sztuki Filmowej, a w tym roku inicjatywie patronuje również UNICEF. Od kilku lat, dzięki ożywieniu produkcji filmowej dla młodej widowni, sekcja prezentuje najnowsze osiągnięcia tego nurtu kina polskiego, filmy krótkometrażowe nagradzane na najważniejszych światowych filmowych festiwalach oraz fabularne filmy kinowe. Nie brakuje też klasyki, od „Mami Fatale” i „Dnia czekolady” po „Reksia”. Tegoroczne pokazy obejmują aż 30 bajek animowanych oraz 11 filmów pełnometrażowych. Gdynię Dzieciom otworzył "Podróż za jeden uśmiech", zmarłego w tym roku Stanisława Jędryki, wieloletniego ambasadora inicjatywy.

- „Filmy Stanisława Jędryki były czymś w rodzaju trzeciego filara edukacyjnego – przypomina wypowiedź Andrzeja Jasiewicza Jerzy Armata. - uzupełniając znakomicie szkołę i rodzinę w procesie wychowawczym. On sam kokieteryjnie bagatelizował ten »dydaktyczny« walor swojej twórczości, twierdząc, że przede wszystkim chciał opowiadać ciekawe historie, których bohaterami są dzieci. Sprawiało mu wielką frajdę, że choć czarno-białe i wiekowe, jego filmy były ciągle żywe”. I są nadal, uniwersalne i ponadczasowe, podobnie jak dzieła Kaniewskiej, Nasfetera, Nehrebeckiego, Marszałka, Serafińskiego, Gałysza…

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Szczegółowy program pokazów „Gdynia Dzieciom”, adresowanych do poszczególnych grup wiekowych – przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych – dostępny jest TUTAJ. 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
Albert Kiciński
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Jacek Bromski o wycofaniu „Solid Gold” z Gdyni
44. FPFF. Birbant powrócił, czyli startujemy!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll