PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1 października nastąpi połączenie państwowych studiów filmowych: WFDiF, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA oraz Studia Miniatur Filmowych– ogłosiło 3 września Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstała w wyniku połączenia instytucja będzie nosić nazwę Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Jak czytamy w zarządzeniu Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Przedmiotem działania Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jest produkcja i koprodukcja utworów audiowizualnych, w tym filmów, w szczególności o tematyce historycznej, społecznej i familijnej, a także filmów animowanych i seriali animowanych”. Instytucja ma zajmować się również m.in. świadczeniem usług na rzecz produkcji utworów i rozporządzaniem przysługującymi Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych prawami autorskimi. Pełna treść dokumentu znajduje się na stronie MKiDN: http://bip.mkidn.gov.pl/media/dziennik_urzedowy/p 89_2019.pdf


O sytuacji studiów filmowych „Tor”, „Kadr”, „Zebra”, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studia Miniatur Filmowych w przededniu połączenia ich w jeden ośrodek produkcji filmowej mówili w radiu TOK FM Joanna Kos-Krauze, reżyserka, scenarzystka, przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich i Krzysztof Zanussi, reżyser, wieloletni dyrektor Studia Filmowego TOR. Według artystów studia filmowe odegrały ogromną rolę w kształtowaniu polskiej kinematografii realizując filmy m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Filipa Bajona i wielu innych twórców. Goście audycji Mikołaja Lizuta przyznali, że nikt z MKiDN nie konsultował się ze środowiskiem filmowym, a dalsze losy połączonej organizacji są im nieznane.


MR
MKiDN/TOK FM
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
MKIDN łączy państwowe studia filmowe
Nie żyje Grzegorz Świetlikowski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll