PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  29.08.2019
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, jako największa impreza poświęcona rodzimej kinematografii, pielęgnuje pamięć o jej o początkach.
Podczas 44. FPFF, jak co roku, zaprosimy widzów do Starego Kina, na polskie filmy z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Partnerem „Skarbów Kina Przedwojennego” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

"Ludzie Wisły", fot. FiNA

Program tej pozakonkursowej sekcji otwiera pełnometrażowa „Halka” w reżyserii Konstantego Meglickiego. Film, inspirowany operą Stanisława Moniuszki, pochodzi z 1929 roku, z końca epoki kina niemego. W kinach był wyświetlany z ilustracją śpiewno-muzyczną nagraną na płytach gramofonowych.

W 1932 roku film przemontowano i udźwiękowiono. Arie Jontka zaśpiewał Władysław „Ladis” Kiepura, młodszy brat Jana, Halki zaś – Zuzanna Karin, dobrze zapowiadająca się śpiewaczka. Z pierwotnej niemej wersji filmu do naszych czasów dotrwały tylko końcowe cztery minuty. W zbiorach Filmoteki Narodowej­ – Instytutu Audiowizualnego znalazły się także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji z 1932 roku.


"Halka", fot. FiNA

W 2016 roku FINA – dzięki unijnemu projektowi Nitrofilm – podjęła próbę montażu zachowanych fragmentów w sposób zgodny z duchem epoki. Ocalone fragmenty ścieżki dźwiękowej wykorzystano we współczesnej ilustracji muzycznej, opracowanej przez Jerzego Rogiewicza, kompozytora, perkusistę i pianistę. Podczas projekcji „Halki” na 44. FPFF kompozytor wykona ją na żywo, z towarzyszeniem muzyków.

  Wśród tegorocznych „Skarbów Kina Przedwojennego” są też "Ludzie Wisły" w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego, film z 1938 roku. To ekranizacja powieści Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego pt. „Wisła”, opowiadająca historię osadzoną w realiach codziennego życia pracowników i właścicieli barek żeglugi śródlądowej. Unikatowe zdjęcia lotnicze można zobaczyć natomiast w innym filmie obyczajowym z wątkiem romansowym, pt. "Dziewczyna szuka miłości" w reżyserii Romualda Gantkowskiego, z 1937 roku.„Dziś mamy bal”, film Jerzego Zarzyckiego i Tadeusza Kowalskiego z 1932 roku, to krótkometrażowa impresja, zaliczana do nurtu przedwojennych filmów awangardowych. Tematem filmu jest doroczny Bal Młodej Architektury. Program „Skarbów Kina Przedwojennego” na 44. FPFF uzupełniają kilkuminutowe zwiastuny filmów: "Dziewczyna szuka miłości", „Będzie lepiej” i „Jadzia”.

Filmy będą prezentowane w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie odbędzie się pokaz „Halki” z muzyką na żywo. Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów na seanse.


"Dziś mamy bal", fot. FiNA

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku.


WRÓB
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2019
Zobacz również
44. FPFF. Czysta Klasyka i filmowe wspomnienia In Memoriam
Muranów: pokazy dla Seniorów za 5 zł
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll