PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na retrospektywę animacji Piotra Dumały – wybitnego polskiego twórcy, animatora, rysownika, pisarza i krytyka.
Spotkanie twórczością reżysera odbędzie się 8 września 2019 roku w ramach przeglądu The Best and the Rest 1. Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych.
 
"Lykantropia", fot. FiNA

 
Piotr Dumała (ur. 1956) tworzy filmy animowane i fabularne, jest scenarzystą, scenografem, autorem plakatów i komiksów oraz ilustracji prasowych i książkowych, a także krótkich opowiadań i tekstów piosenek. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, szwedzkiej Konstfack College of Art os Eksjo oraz na Uniwersytecie Harvarda.
Zasłynął animowanymi adaptacjami prozy Fiodora Dostojewskiego i Franza Kafki. Twórczość Dumały swą oniryczną aurę zawdzięcza autorskiej, niezwykle czasochłonnej, technice animacji. Artysta każdy kadr wyskrobuje skalpelem na pomalowanej czarną farbą gipsowej płycie, dzięki czemu uzyskuje efekt płynności ujęć i oryginalną fakturę filmu, która przywodzi na myśl malarstwo olejne. „Najbardziej spośród polskich filmowców poszukiwanym, kochanym i pożądanym na niemal wszystkich festiwalach świata, nie jest Kieślowski, Wajda czy Pasikowski. Jest nim Piotr Dumała.” - Tak, w 1993 w magazynie Film o Dumale pisała Bożena Jędrzejczak.
Po więcej informacji o reżyserze zapraszamy do serwisu www.ninateka.pl, gdzie można obejrzeć rozmowę z Dumałą, przeprowadzoną przez Bogusława Deptułę.


 
Nerwowe życie kosmosu, fot.  FINA

Podczas retrospektywy w FINA Wałbrzyska 3/5 zaprezentowany zostanie m.in. debiutancki film animowany reżysera z 1981 roku pt. "Lykantropia". W programie znalazły się także: pełna czarnego humoru baśń dla dorosłych "Czarny kapturek", groteskowa "Wolność nogi", "Nerwowe życie kosmosu" oraz "Ściany".

Spotkanie z twórczością reżysera odbędzie się 8 września w ramach przeglądu The Best and the Rest 1. Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych. Dzień wcześniej, również w FINA, będzie można zobaczyć najlepsze międzynarodowe animacje krótkometrażowe wyłonione przez Jury Festiwalu (w którego składzie znalazł się m.in. Piotr Dumała) oraz animowane filmy dokumentalne (również prezentowanych podczas Festiwalu).

Warszawski Festiwal Filmów Animowanych jest pierwszą tego typu inicjatywą w stolicy. Do tej pory wielbiciele animacji musieli jeździć do Poznania (Animator) czy do Gdańska (MFFA). W ramach prezentowanego programu, widz będzie miał możliwość zapoznania się z najnowszymi międzynarodowymi i polskimi animacjami, zarówno krótko-, jak i pełnometrażowymi.


Harmonogram
  7 września The Best and the Rest
18:00 – przegląd najlepszych animacji krótkometrażowych zgłoszonych do konkursu Młoda Animacja
19:30 – przegląd najlepszych animacji krótkometrażowych zgłoszonych do konkursu Animacja Profesjonalna
8 września
18:00 – przegląd animowanych filmów dokumentalnych
19:30 – retrospektywa animacji Piotra Dumały
Wstęp wolny!
WRÓB
FiNA
Ostatnia aktualizacja:  30.08.2019
Zobacz również
"Szepty" na Biennale Cinema VR w Wenecji
44. FPFF. Czysta Klasyka i filmowe wspomnienia In Memoriam
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll