PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.08.2019
Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji „KFF na fali” znalazło się pięć tytułów: najlepsze dokumenty i animacja.
- Złoci laureaci 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego to filmy tak różne, jak zróżnicowany jest program prezentacji filmów dokumentalnych i krótkometrażowych najstarszego festiwalu w Polsce. Na trzy pokazy w Gdyni złożą się filmy energicznie reagujące na społeczne niepokoje na świecie i w Polsce, ale także pochylające się nad zwyczajnymi codziennymi ludzkimi problemami – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Widzowie w Gdyni zobaczą „Adwokatkę” (reżyseria: Rachel Leah Jones, Philippe Bellaiche), film nagrodzony Złotym Rogiem w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 59. KFF. Dokument przedstawiający sylwetkę Lei Tsemel, izraelskiej aktywistki na rzecz praw człowieka, otrzymał również rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej. - To stworzony z precyzją, wnikliwością i humorem film, który nie tylko pokazuje heroiczną kobietę walczącą z przeciwnościami losu, ale także osobę, która inspiruje nas swoim niezachwianym przekonaniem, że sprawiedliwość może i ostatecznie zwycięży – uzasadnili werdykt jurorzy 59. KFF.


Norweski muzyczny dokument „Była sobie Aurora” (reżyseria: Stian Servoss, Benjamin Langeland) przybliża sylwetkę Aurory Aksnes, jednej najbardziej charyzmatycznych wokalistek młodego pokolenia pochodzącej z krainy fiordów. Nagradzając ten film Złotym Hejnałem w Międzynarodowym Konkursie DocFilmMusic 59. KFF, jury doceniło wyniesienie gatunku, jakim jest muzyczny dokument, na wyższy poziom.


"Mój kraj taki piękny", fot. FPFF / KFF

Za podjęcie aktualnego tematu zgodnie z tradycją polskiego filmu dokumentalnego uczestniczącego w życiu publicznym w Konkursie Polskim 59. KFF nagrodzono dokument „Mój kraj taki piękny” (reżyseria: Grzegorz Paprzycki). Ironiczny tytuł dokumentu odnosi się do radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat. Film uhonorowany Złotym Lajkonikiem również będzie można zobaczyć w Gdyni.

„Portret Suzanne” (reżyseria: Izabela Plucińska) to animacja nagrodzona Złotym Smokiem w konkursie krótkometrażowym za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością. To dzieło kompletne i zachwycające. Film jest groteskową adaptacją opowiadania Rolanda Topora.

"Portret Suzanne", fot. KFF / FPFF

Program tegorocznej sekcji „KFF na fali” dopełnia „Męski klub” (reżyseria: Petter Sommer, Jo Vemud Svendsen), tegoroczny laureat Nagrody Publiczności w Krakowie. Przedstawiając perypetie członków męskiego amatorskiego chóru, w sposób niezwykle zabawny i wzruszający film opowiada o wspólnej pasji, o szorstkiej męskiej przyjaźni i byciu razem w najtrudniejszych chwilach.

Wszystkie filmy z sekcji „KFF na fali” będzie można zobaczyć w Kinie Helios (CH Riviera). Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów na pojedyncze seanse.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.


WRÓB
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  27.08.2019
Zobacz również
Kreatywna Europa, Media: wykład otwarty
Nie przegap: nabór na WAMA Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll