PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Żydowskie Motywy rozpocznie się 11 września i potrwa do niedzieli 15 września. Organizatorzy zapraszają na bezpłatne projekcje najciekawszych fabuł i dokumentów poświęconych tematom żydowskim do Kina Muranów w Warszawie.
Tegoroczna edycja to ponad 30 projekcji dokumentów, filmów fabularnych i krótkometrażowych, wśród których nie zabraknie tytułów opisujących współczesne konflikty, historie miłosne oraz niuanse polityki i historii. Większość wyświetlanych filmów powstała w ostatnich dwóch latach w Izraelu, ale wśród pozycji festiwalowych znajdą się także premiery z USA, Polski, Niemiec, Australii i Meksyku. Pośród nich znajdziemy dokument „Warszawa: Miasto podzielone” (Polska, 2018) Erica Bednarskiego, który prezentując nieznane wcześniej materiały archiwalne, przeniesie widzów w dramatyczne realia życia warszawskich Żydów w 1941 roku. Publiczność festiwalu będzie miała okazję poznać m.in. głośny dokument Król „Bibi” (Izrael, 2018) o dojściu do władzy obecnego Premiera Izraela – Binjamina Netanjahu, a także intrygującą historię poszukiwania śladów żydowskiej społeczności na australijskich bezdrożach, czyli „Outback Rabbis” w reż. Danny’ego Ben-Moshe (Australia, 2018).

Festiwal każdego roku wyróżniają liczne spotkania z twórcami prezentowanych filmów. Podczas tej edycji będzie można posłuchać m.in. Kerena Michaela, producenta filmu „The Unorthodox” (Izrael, 2018) o mężczyźnie, który postanawia walczyć o prawa sefardyjskich Żydów w aszkenazyjskiej Jerozolimie, a także Dova Gil-Har, producenta „The Other Story” (reż. Avi Nesher, Izrael, 2018) – opowieści o młodej Żydówce z laickiej rodziny, która postanawia wyjść za mąż za ortodoksyjnego Żyda, co wzbudza zdecydowaną reakcję jej rodziny.

Wyświetlane filmy będą konkurować o Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa oraz o nagrody dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz najlepszego obrazu krótkometrażowego.
AK
Żydowskie Motywy
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2019
Zobacz również
fot. Żydowskie Motywy
Beata Poźniak czyta „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
„Przypadek Johanny Langefeld” nagrodzony w Kanadzie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll