PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film dokumentalny „Przypadek Johanny Langefeld”, zrealizowany przez Władysława Jurkowa i Gerburg Rohde-Dahl, otrzymał Główną Nagrodę w kategorii międzynarodowy film dokumentalny na festiwalu RIFFA 2019 Regina International Film Festival & Awards w Kanadzie.
„Przypadek Johanny Langefeld” określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i była jego pierwszą kierowniczką. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie.

Historia była przez wiele lat ukrywana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą również dla Polek, które zorganizowały jej ucieczkę. Tajemnicze wydarzenia z przeszłości są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny i podstawę konstrukcji filmu.


Film rozpoczął życie festiwalowe w kwietniu od pokazu na festiwalu 16. Neisse Film Festival. Najbliższe festiwalowe pokazy filmu we wrześniu w ramach DOCK 2019 International Documentary Historical Film Festival w Burgas (Bulgaria), 17th Tirana International Film Festival i International Human Rights Film Festival w Albanii, w październiku na AegeanDocs International Documentary Film Festival w Mytilene (Grecja).

Polska premiera filmu planowana jest jesienią bieżącego roku. Producentem filmu jest Jan Kaczmarski (Arkadia Film). Film powstał w koprodukcji z Rohde Dahl Filmproduktion z Berlina przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji filmowych.

Więcej o filmach nagrodzonych na RIFFA 2019 Regina International Film Festival & Awards w Kanadzie: http://riffa.ca/riffa-2019-winners.html
AK
Arkadia Film
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2019
Zobacz również
fot. Arkadia Film
We wrześniu rusza 15. edycja MFF Żydowskie Motywy
Program 5. edycji Bytom Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll