PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
One Movie Project - krótkometrażowe debiuty filmowe to projekt powstały w Krakowie z inicjatywy Fundacji Multi Art w 2017 roku. Jego celem jest umożliwienie debiutującym reżyserom, realizacji krótkometrażowego filmu fabularnego, dokumentalnego lub animowanego. Założeniem projektu jest realizacja nieskomplikowanych i niskobudżetowych filmów o długości do 15 min.
One Movie Project daje szanse na pierwszy profesjonalny kontakt z produkcją filmową autorom będącym całkowicie na początku drogi filmowej, absolwentom szkół filmowych i filmowcom niezależnym, będącym przed debiutem fabularnym, dokumentalnym lub animowanym w profesjonalnej produkcji. Jedynym wyróżnikiem jest ich talent i ogólne przygotowanie do stworzenia filmu.

W pierwszej edycji projektu do organizatora wpłynęło 69 scenariuszy, które oceniało Jury w składzie:
Krzysztof Gierat - przewodniczący
Xawery Żuławski
Daria Woszek
Aleksandra Świerk
Piotr Lenar
.

Po dwóch turach spotkań z twórcami i pitchingami wybranych sześciu projektów Jury skierowało do produkcji dwa: „Nie zmieniaj tematu” Huberta Patynowskiego i „Przejście graniczne” Agnieszki Chmury. Oba filmy zostały wyprodukowane w całości przez Centrum Filmowe Kraków przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Filmy powstały na terenie Małopolski, w całości ekipami i siłami twórczymi z Krakowa, pomagając w rozwoju krakowskiej produkcji filmowej. Produkcja zakończyła się sukcesem zawodowym. Oba filmy miały swoją premierę na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zostały zakwalifikowane do Konkursu Polskiego. Tym samym wykazały swój profesjonalizm i dobrą jakość artystyczną. Szybko znalazło to swoje potwierdzenie, oba filmy rozpoczęły drogę festiwalową:

„Nie zmieniaj tematu” zdobył główną nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. To niewątpliwie sukces krakowskiego filmu wśród ponad 60-ciu krótkich metraży z Polski. „Nie zmieniaj tematu” reprezentuje Centrum Filmowe AMA w konkursie na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 3. Festiwalu Filmowym Notofest Suwałki, Festiwalu Culturescapes Poland w Chur Szwajcaria i innych nadchodzących dopiero festiwalach filmowych.

„Przejście Graniczne” zdobyło już główną nagrodę za najlepszy fabularny film krótkometrażowy na Bihać Avantura Film Festival . Walczy o nagrodę na Madriff Film Festival, Seul International Film Festival, został też zakwalifikowany na inne, zagraniczne festiwale.

Przy obu filmach pracowało ponad 40 młodych filmowców z Krakowa, częściowo związanych z krakowską AMA Film Academy. Fundacja Multi Art i Centrum Filmowe AMA planują kontynuację projektu debiutów One Movie Project w latach 2019/2020. Planowane jest także rozszerzenie formuły o debiutanckie filmy pełnometrażowe i objęcie projektem terenu całej Polski.
AK
Ama Film Academy
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2019
Zobacz również
fot. Ama Film Academy
44. FPFF. Festiwalowa mapa Gdyni
Nabór na III edycję Atelier Scenariuszowego otwarty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll