PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Damian Kocur, Bartek Żmuda, Agnieszka Elbanowska, Jakub Piątek, Katarzyna Gondek: wiemy, nad czym pracują ci utalentowani młodzi twórcy.
Jakie projekty siedzą w głowach polskich reżyserów i scenarzystów? O tym mogliśmy się przekonać podczas części branżowej 19. MFF Nowe Horyzonty, na finale Atelier Scenariuszowego a także przyglądając się projektom, rozwijanym podczas jubileuszowej dziesiątej edycji Studia Nowe Horyzonty + .

O tekstach rozwijanych na Atelier napiszemy osobno, są bowiem tak ciekawe i różnorodne, że wymagają osobnej prezentacji. Ze Studia Nowe Horyzonty+ wychodzą projekty już znacznie bardziej zaawansowane i dopracowane literacko. W tegorocznej edycji wzięło udział 10 duetów reżysersko-producenckich, w tym pięć projektów z Polski i pięć z Austrii, Danii, Rumunii, Ukrainy i Serbii.  Studio Nowe Horyzonty+ organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Creative Europe Desk Polska kieruje corocznie zaproszenie do reżyserów i producentów, którzy pracują nad pierwszym lub drugim pełnometrażowym filmem fabularnym.  Nasza redakcja jak zwykle przygląda się  polskim uczestnikom warsztatów – projekty rozwijane na NH mają realne szanse na powstanie,  a to dlatego, że pracuje nad nimi duet reżysersko-producencki.

Wśród gości m.in. Agnieszka Elbanowska, Bartłomiej Żmuda, fot. Anna Pomichowska

Agnieszka Elbanowska ma już za sobą serię sukcesów festiwalowych. Jest autorką świetnego dokumentu „Pierwszy Polak na Marsie” a także „Poloneza”, który powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka – SFP oraz popularnej trzydziestki „Relax”. Bohaterem scenariusza „Pray for Peace, Train for War” jest młody chłopak, który przystępuje do grupy paramilitarnej i niechcący doprowadza do wybuchu międzynarodowego konfliktu zbrojnego. Film produkuje Bartek Gliński (Impakt Film).

Jakuba Piątka pamiętamy przede wszystkim jako reżysera znakomitej trzydziestki „Users” oraz filmu z programu „Pierwszego Dokument” Studia Munka SFP „Matka”. „Prime Time”  to film o buncie, o tęsknocie za nim. Osadzony w 1999 roku dramat psychologiczny opowiada o nieudanym zamachu w ramach jedności czasu, miejsca i akcji. Przepleciony będzie materiałami archiwalnymi w stylistyce dokumentalnego found footage. Film produkuje Jakub Razowski (Watchout Studio).

Wśród uczestników m.in. Jakub Piątek, Jakub Razowski, Bartłomiej Żmuda i Przemysław Miękinia, fot. Anna Pomichowska

Damian Kocur to jedno z najgłośniejszych nazwisk filmowych ostatnich lat. Każdy kolejny krótki metraż absolwenta katowickiego WRiTV dostaje się do prestiżowych konkursów i zdobywa nagrody i wyróżnienia:  „21 dni”  („Pierwszy Dokument”),  „To, czego chcę”, „Powrót”, „1410”, najnowsza trzydziestka „Moje serce” i bezapelacyjny zwycięzca z Gdyni „Nic nowego pod słońcem”.„Inne życie” to historia 50-letniego rolnika, który przypadkowo dowiaduje się, że jest adoptowany.  Nad projektem wraz z reżyserem pracowała producentka Magdalena Kamińska (Balapolis).

Katarzyna Gondek, reżyserka m.in. fabuł: „Hosanna” i „Deer Boy” oraz dokumentu „Figura”  swój najnowszy film rozwija z producentem Pawłem Kosuniem (Centrala Film).  Udało nam się dowiedzieć więcej na temat jej bardzo oryginalnego projektu „The Root Crown” („Korona korzeni”).  „Wyznawczyni logiki zostaje zesłana do miasteczka, w którym najważniejsze decyzje podejmuje drzewo” – zwięźle przedstawia projekt reżyserka. Teresa, potężna sędzina, zrobi wszystko, by ochronić swoich bliskich. Mąż Teresy ginie. Złamana dama musi zająć się małą córką, Aną, która zamknęła się w pokoju ojca i każdego, kto tam wejdzie, gryzie do krwi. Pogrzeb Mateusza odbędzie się w jego rodzinnym miasteczku, które Teresie wydaje się straszne, a Anie magiczne. Nagle Ana znika, a mieszkańcy miasteczka utrzymują, że nigdy nie widzieli dziewczynki. Ana nie istnieje, nie istniał twój mąż, ty też nie jesteś prawdziwa - mówią jej mieszkańcy. Teresa wypowiada wojnę miasteczku z horroru i, choć ją przegrywa, jest to szczęśliwe zakończenie.

Katarzyna Gondek, Paweł Kosuń, fot. Anna Pomichowska


"More" ("Więcej...") to projekt Bartłomieja Żmudy, który poznaliśmy dokładniej na pitchingach w ramach Polish Days. To historia opóźnionej intelektualnie Joanny, któa nie radzi sobie w wychowaniu samotnie czwórki dzieci, przez co sąd odbiera jej dwójkę z nich. W ich odzyskaniu pomaga Włodek, który podkochuje się w Joannie. Gdy udaje im się to, syn Joanny, widząc kolejny związek matki bije dotkliwie Włodka i trafia do aresztu. Joanna załamuje się. Rozwiązaniem jej problemów wydaje się... napad na bank! Jak tłumaczą twórcy filmu, "Więcej..." jest historią kobiety, która stara się udowodnić światu, że potrafi sobie poradzić z życiem. Okazuje się, że nie potrafi, ale jej klęska ostatecznie okazuje się zwycięstwem.

Bartłomiej Żmuda jest autorem licznych, wielokrotnie nagradzanych teledysków i krótkich metraży: trzydziestki „Sandland” czy etiudy fabularnej „Barbakan”, która wśród wielu innych nagród ma na koncie zwycięstwo na MFF w Teheranie. Film produkuje Przemysław Miękinia („Before My Eyes”). Już wiemy, że w głównych rolach mają wystąpić mają Kinga Preis i Janusz Chabior.

Na marginesie warto podkreślić, że większość z polskich uczestników warsztatów ma za sobą udaną współpracę ze Studiem Munka – SFP w ramach realizowanych przez Studio Programów dla Młodych Twórców.

Damian Kocur, Magdalena Kamińska, fot. Anna Pomichowska

Program Studia Nowe Horyzonty+ składa się z warsztatów i wykładów dotyczących różnych aspektów promocji i rozwoju projektu.  W tym roku z finalistami pracowali: David Pope (London Film Academy), agent sprzedaży Hédi Zardi - szef firmy Luxbox, Michael Arnon (EAVE) - reprezentujący Wolf Consultants, Aranka Matits (EAVE) - reprezentująca firmę Featurette oraz Mathias Noschis z firmy Alphapanda.

  10. edycja Studia Nowe Horyzonty+ odbyła się w dniach 27 - 30 lipca podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty (25 lipca - 4 sierpnia 2019).  Partnerami wydarzenia są: EAVE - jeden z czołowych programów kształcenia zawodowego w Europie, między innymi organizator warsztatów producenckich EAVE Producers Workshop i Marketing Workshop;  London Film Academy, Ale kino+ , British Council, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Holandii oraz Austriackie Forum Kultury.  

Już wkrótce tylko u nas: relacje z Atelier Scenariuszowego i Polish Days

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / NH
Ostatnia aktualizacja:  4.08.2019
Zobacz również
19. Nowe Horyzonty: laureaci
13. Dwa Brzegi. Znamy laureatów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll