PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.08.2019
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych to legendarna instytucja, w której od 70 lat powstają polskie filmy. Włodzimierz Niederhaus, dyrektor WFDiF był gościem Dwóch Brzegów.

- Od 1949 roku do końca lat 80. Wytwórnia miała tylko człon "dokumentalnych". Tu powstało wszystko, co najważniejsze w tej dziedzinie. I muszę powiedzieć, że cały czas istniał ślad wolności twórczej. Cenzura nie była aż tak ostra, ale oczywiście istniała. W 1989 roku rozszerzyliśmy nazwę o "fabularnych" i od tego czasu jesteśmy producentem" - mówił Włodzimierz Niederhaus. - Robimy, to co uważamy, że jest najlepsze - dodał.

- Mamy projekt budowy premierowego kina w Warszawie - przyznał dyrektor. - To ma być sala na 1000 osób. Jest taka potrzeba, ale najpierw musimy uzbierać fundusze. Mam nadzieję, że w ciągu trzech lat powstanie kino - oznajmił.


fot. Borys Skrzyński/SFP


W programie festiwalu znalazło się kilka filmów wyprodukowanych przez WFDiF m.in. „7 uczuć” Marka Koterskiego, „Tam i z powrotem” Wojciecha Wójcika, fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1949 – 1975, a na zakończenie zostanie pokazana przedpremierowo jedna z najnowszych produkcji „Sługi wojny” w reżyserii Mariusza Gawrysia.


WFDiF została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, wkrótce stając się ważnym ośrodkiem dla filmu fabularnego.W Wytwórni powstały słynne polskie dokumenty i setki odcinków PKF. Na Chełmskiej rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym - od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze filmy dokumentalne lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, aż po dokumenty czasu przełomu.

Obecnie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce. To tu powstały takie tytuły jak „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” i „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego,„Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego czy „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza.

 

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia.

MR
Dwa Brzegi/WFDiF
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Sierpniowe środy z polskimi serialamiAXN
Ewa Braun – scenografia kreuje rzeczywistość
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll