PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na jego filmach i serialach wychowało się pokolenie dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków, którzy dzięki jego obrazom marzyli o podróży autostopem, jak z „Podróży za jeden uśmiech”, podkochiwali się w odważnej Karioce oraz rozsławili słowo „muka”. By uhonorować dokonania zmarłego w tym roku twórcy polskiego kina dla młodych widzów, podczas 6. MFF Kino Dzieci organizatorzy zapraszają na retrospektywę dzieł Stanisława Jędryki.
Przypominając filmy tego wybitnego reżysera i scenarzysty, organizatorzy wracają do źródeł polskiego kina dla młodego widza, chcąc także pokazać te obrazy międzynarodowej publiczności. Trzy z czterech filmów w tej sekcji: „Stawiam na Tolka Banana”, "Podróż za jeden uśmiech", "Paragon gola" będą wyświetlane z angielskimi napisami.
 
"Paragon gola" z 1969 roku, czyli kinowa wersja serialu „Do przerwy 0:1”, to pierwszy tytuł w twórczym dorobku duetu Stanisława Jędryki i pisarza Adama Bahdaja, którzy potem stworzyli jeszcze: „Wakacje z duchami”, "Podróż za jeden uśmiech" i „Stawiam na Tolka Banana”. Tytułowy Paragon to młody, utalentowany piłkarz, as drużyny „Syrenki”, którego rozliczne, nie tylko futbolowe przygody, śledziła z zapartym tchem ówczesna młodzież. Na idola wyrósł też sam odtwórca głównej roli – Marian Tchórznicki. Nieprzypadkowo reżyserski debiut Jędryki związany był z piłkarską historią, futbolem fascynował się od małego, a jako student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, grywał razem z Kazimierzem Kutzem, Jerzym Gruzą i Witoldem Sobocińskim.
 
"Podróż za jeden uśmiech" to chyba najbardziej znana podróż autostopem nad Bałtyk w historii polskiego kina. W rolach głównych niezapomniani Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński, czyli zestawienie dwóch przeciwieństw: Poldka – wyluzowanego urwisa z ogromnym poczuciem humoru i zamiłowaniem do przygód, z rozpieszczonym Dudusiem – miłośnikiem zasad i nienagannych manier, typowego prymusa w mundurku. Ich filmowe przekomarzania i złote myśli stały się skarbnicą aforyzmów na lata (O Boże! Weź bombę i spuść na tą trąbę; Szłonia masz w tej waliszcze?). I tym razem początkowo przygotowany dla telewizji serial, w marcu 1972 roku doczekał się kinowej wersji.
 
Z kolei, jesienią 1973 roku w popularnym telewizyjnym magazynie „Ekran z bratkiem”, po raz pierwszy wyemitowano kolejne dzieło Jędryki – „Stawiam na Tolka Banana”, 7-docinkowy serial opowiadający historię warszawskiej, tzw. trudnej młodzieży i jej konkurujących liderów, pięknej Karioki i owianego aurą tajemniczości Tolka Banana. Widzowie serial pokochali od razu, jeszcze tego samego dnia na ich prośbę „Tolka” wyemitowano po raz drugi. Dziś wielką wartością serialu są też zapisane w kadrach, unikatowe obrazy powojennej stolicy.
 
  Do najbardziej „śląskich” filmów Jędryki należy ekranizacja powieści Janusza Domagalika "Koniec wakacji" z 1974 roku. Głównym bohaterem filmu jest czternastoletni chłopiec, który przechodzi przyspieszony proces dojrzewania, przeżywając pierwszą miłość i rozstanie rodziców. Film rozgrywa się na tle krajobrazów Zagłębia, ważną jego częścią są górnicze realia Polski lat siedemdziesiątych. Na uwagę zasługuje również charakterystyczny, „skrzydlaty” plakat do filmu, autorstwa Jakuba Erola.
 
Filmowy dorobek Stanisława Jędryki przyniósł mu uznanie widzów, ale i wiele zaszczytnych nagród. Jędryka był laureatem m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody „Poznańskie Koziołki”, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał ponadto Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
 
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się już po raz szósty, między 21 a 29 września 2019 roku. Przez dziewięć dni w 22 miastach i 23 kinach, połączy nas hasło „Czas na spotkanie”. Łącznie organizatorzy pokażą ponad 150 filmów z całego świata, w ramach ośmiu festiwalowych sekcji, z wieloma po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce. Organizatorem 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
AK
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2019
Zobacz również
fot. TVP
Krystyna Skibińska-Subocz – dialogi to jej specjalność
13.Dwa Brzegi. Odkrywamy życie rodzinne Zanussich
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll