PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” Barbary Gruszki-Zych to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety Grocholskiej-Zanussi. Autorka publikacji i małżeństwo Zanussich wzięło udział w spotkaniu z publicznością Dwóch Brzegów.
- Cały świat cierpi dziś na samotność, dlatego spotkanie z drugim człowiekiem jest najważniejsze. Nie możemy tracić sensu życia. Szczęściem jest nietracenie nadziei - mówił Krzysztof Zanussi. - Ludzie chcą rozmawiać o życiu. Na początku pytają mnie najczęściej o filmy, aby następnie przejść do poważniejszych kwestii egzystencjalnych. W czasach naszej młodości mieliśmy jasne reguły, dziś granice się rozmyły - przyznał reżyser.
fot. Borys Skrzyński/SFP

- Małżeństwo to praca, ludzie muszą uczyć się siebie, poświęcać dla drugiej osoby - oznajmił Zanussi. - To człowiek intelektualnie, moralnie i kulturalnie wspaniały - mówiła  Elżbieta Grocholska-Zanussi. - Jestem artystką i musiałam zrezygnować z malarstwa. Nie mam żalu, ponieważ cały czas rozmawiamy z Krzysztofem o sztuce - dodała.

„Życie rodzinne Zanussich” to wyjątkowy zbiór odpowiedzi na pytania dotyczące spraw najważniejszych w każdym związku, nie tylko artystycznym. Bez filmów, takich jak „Imperatyw”, „Barwy ochronne”, „Cwał”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” nie można sobie wyobrazić polskiego ani europejskiego kina. Znakomity reżyser jeszcze nigdy nie dopuścił w wywiadzie tak blisko nikogo ze swoich rozmówców. Na skrócenie dystansu wpłynął fakt, że prowadząca ją Barbara Gruszka-Zych przyjaźni się z nim i jego żoną od ponad dwudziestu lat, co, naturalnie, narzuca inną perspektywę. Atutem książki jest dynamiczna formuła równoczesnej rozmowy z małżonkami, która nie tylko otwiera na nowe przestrzenie życia reżysera – między innymi poznajemy historię jego pierwszej miłości, dowiadujemy się, że po Powstaniu Warszawskim o mało nie trafił z matką do Oświęcimia. Uzyskujemy wiedzę o tym, co inspirowało go do tworzenia kolejnych filmów, skąd brał na nie pomysły, jakie problemy z życia znalazły w nich odbicie.


13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia.



MR
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Retrospektywa Stanisława Jędryki w programie 6. MFF Kino Dzieci
Warner Bros. i Madants zrealizują „Innych ludzi” Masłowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll