PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W tym roku w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych oglądać można 34 filmy: 19 to produkcje polskie, 15 – zagraniczne (Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Szwecja, Austria, Szwajcaria, Rumunia, Grecja, Izrael, Brazylia, USA). Zdecydowana większość to filmy fabularne, ale są też ciekawe dokumenty z Gruzji, Izraela, Niemiec i Polski, kilka animacji i form eksperymentalnych.

fot. Borys Skrzyński/SFP

W trzecim bloku zaprezentowano pięć filmów krótkometrażowych. Po projekcji młodzi twórcy rozmawiali z publicznością. Veronica Andersson, reżyserka „Fuck, it’s biology” mówiła, że krótki metraż opowiada również historie jej życia, ponieważ sama nigdy nie miała dobrego kontaktu z ojcem. „Fuck, it’s biology” to autodokumentalny obraz życia dwojga artystów. On to Mariusz Tarkawian, młody polski rysownik. Ona – Veronica Andersson: szwedzka reżyserka i prywatnie partnerka Tarkawiana. Oboje pracują nad własnymi projektami, borykając się jednocześnie ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi. Agata Trzebuchowska, reżyserka „Pustostanu” (Studio Munka) przyznała: "W moim projekcie najważniejszy był sąsiedni dom, do którego ucieka główna bohaterka. On daje jej nową perspektywę i dystans względem życia". „Pustostan” opowiada o Annie, niczym niewyróżniającej się mieszkanka zamkniętego osiedla, która pewnego dnia zagląda do niewykończonego domu z naprzeciwka i postanawia w nim zostać. Obserwując swoich bliskich, nie tylko poznaje ich mniejsze i większe tajemnice, ale przede wszystkim dowiaduje się więcej o samej sobie. O filmie „Nigdy dobrze” opowiedział Paweł Powolny. To historia Marty i Michała - pary, której zaraz urodzi się dziecko. Nie chcą go wychowywać w mieszkaniu ze współlokatorami, a nie stać ich na samodzielne wynajęcie domu. Postanawiają odwiedzić Wiesława, dziadka Marty, który od śmierci swojej żony mieszka sam i zaproponować wymianę. Wiesław początkowo zgadza się na pomysł Marty i Michała, jednak po pewnym czasie wysuwa jeden warunek. W filmie zagrali: Anna Kaczmarczyk i Karol Bernacki. W trzecim bloku pokazano również animację „Silny niezależny kosmos” Damiana Krakowiaka i „Behave, kids” Trippa Crosby’ego.


Filmy ocenia jury złożone z profesjonalistów: reżyser i scenarzysta Kuba Czekaj („Baby bump”, „Królewicz Olch”, „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” – laureat Niezależnego Konkursu Filmów Krótkometrażowych naszego Festiwalu w 2010 roku), montażysta Przemysław Chruścielewski („Deep love”, „Ostatnia rodzina”, „Serce miłości”) oraz aktorka Martina Apostolova (nagrodzona na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym za rolę w filmie „Irina”).

 

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia.

MR
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
„O zwierzętach i ludziach”: dokument o Janie i Antoninie Żabińskich
13. Dwa Brzegi. Wojciech Pszoniak bohaterem retrospektywy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll