PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W tym roku Dwa Brzegi w sekcji I BÓG STWORZYŁ AKTORA przypomina filmowe i teatralne kreacje Wojciecha Pszoniaka, artysty uznanego przez Gustawa Holoubka i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych. Rok 2019 to jubileusz 50 lat pracy artystycznej Wojciecha Pszoniaka.
Retrospektywę otworzył aktorski pojedynek Wojciecha Pszoniaka (Robespierre) z Gerardem Depardieu (Danton) w filmie "Danton"  (1982) Andrzeja Wajdy. To też pojedynek pragmatyzmu z idealizmem, film o prawie do wolności osobistej i wolności słowa, o władzy, która karze za te same czyny, za które sama powinna być ukarana. Scenariusz napisał Jean Claude Carriere („Piękność dnia”, „Mroczny przedmiot pożądania”) na podstawie dramatu „Sprawa Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej. - Robespierre w „Dantonie” był postacią, do której musiałem się bardzo szczególnie przygotować, znaleźć konkretną metodę – mówił Pszoniak. Ja nigdy nie grałem łatwych ról. Każda była wyzwaniem – dodał aktor.

fot. Borys Skrzyński/SFP


W latach 70. Pszoniak zagrał Jezusa – Jeszua Ha-Nocri w filmie, który był swego rodzaju eksperymentem formalnym, "Piłat i inni" Inspirowany jednym z rozdziałów „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa film był medytacją reżysera Andrzeja Wajdy nad problemami zdrady, okrucieństwa, odpowiedzialności za swoje czyny. W 1976 roku Pszoniak zagrał w głośnym debiucie Filipa Bajona "Aria dla atlety"  rolę dyrektora cyrku Siedelmayera, pokazując zdolność do obdarzania swoich postaci siłą i delikatnością zarazem.


Najbardziej poruszająca i złożona postać w dorobku filmowym Wojciecha Pszoniaka to niewątpliwie tytułowa rola w filmie "Korczak". G enialnie stworzony portret doktora Korczaka, człowieka nieugiętego, walczącego o swoje ideały i godność.


Teatr to drugie, a może równorzędne z filmowym, królestwo naszego gościa. Na Dwóch Brzegach będzie jeszcze niecodzienna okazja, by zobaczyć znakomity monodram w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka "Belfer".  Dramat Jean Pierre Dupagne’a, wyreżyserowany przez Michała Kwiecińskiego był już grany w kilkudziesięciu krajach świata, teraz pora na kraj nad Wisłą, Kazimierz Dolny. To historia nauczyciela pracującego z tzw. trudną młodzieżą i konfrontacja ideałów z niełatwą do przyjęcia rzeczywistością. To w wymiarze uniwersalnym opowieść o upadku wartości i kultury.
13. Dwa Brzegi potrwają do 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
MR
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  29.07.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
13. Dwa Brzegi. Silny konkurs filmów krótkometrażowych
Millennium Docs Against Gravity na liście Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll