PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.07.2019
Pokaz nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem filmu "Piranie" autorstwa Claudio Giovannesiego rozpocznie 13. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym.
Film "Piranie" pokazuje portret grupy nastolatków z przedmieść Neapolu, których marzeniem jest podbić świat. Nicola, Tyson, Lollipop, Briatò posiadają broń i władzę w mieście. Handlują narkotykami i potrafią zabijać bez skrupułów. Nie boją się więzienia ani śmierci. Obraz powstał w oparciu o książkę „Chłopcy z Paranzy” Roberto Saviano, autora słynnej „Gomorry”. Wydarzeniem wieczoru otwarcia będzie też pokaz „Synonimów” reżysera i scenarzysty Nadava Lapida, zdobywcy Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale.


Bohaterem cyklu "I Bóg stworzył aktora" będzie w tym roku Wojciech Pszoniak. Retrospektywę otworzy jego aktorski pojedynek z Gerardem Depardieu w filmie „Danton” Andrzeja Wajdy z 1982 roku. Organizatorzy festiwalu przypomną filmowe i teatralne kreacje artysty uznanego przez Gustawa Holoubka i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych.


Publiczności festiwalu Dwa Brzegi, w ramach retrospektywy Kazimierza Kutza, zaprezentowanych zostanie  sześć filmów, począwszy od wczesnego, artystycznego „Nikt nie woła” a skończywszy na rozrachunkowej „Śmierci jak kromka chleba”, filmu, który Kutz nakręcił już w wolnej Polsce, wstrząśnięty wydarzeniami stanu wojennego. Nie zabraknie nagradzanej i docenianej trylogii śląskiej, którą tworzą „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. Drugi cykl to przegląd filmów Marco Bellocchio, jednego z najwybitniejszych twórców kina europejskiego.

Festiwal zamknie premiera światowa filmu „Sługi wojny” Mariusza Gawrysia, który razem z aktorami Piotrem Stramowskim i Karoliną Czarnecką będzie gościem specjalnym gali zamknięcia.

Warto zwrócić uwagę również na sekcję "Świat pod namiotem", w której Festiwal prezentuje produkcje z ostatnich dwóch lat (2018/2019), czyli najnowsze filmy, jakie pojawiły się na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Sundance, Rotterdamie i innych. Filmy, które są poruszające, odważne w formie, które portretują współczesny świat i nas w tym świecie w sposób niebanalny i zaskakujący, na poważnie i z przymrużeniem oka.

Festiwal odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.


MR
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
19. NH: Wszystko, co powinniście wiedzieć o Industry
Filmy nagrodzone Złotą Palmą w Kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll