PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W drugim dniu uczestnicy warsztatów Lodołamacz zdobywali wiedzę z zakresu prawa i developmentu międzynarodowego. Lodołamacz jest częścią branżową odbywającego się w Łodzi festiwalu filmowego Transatlantyk.

O aspektach prawnych developmentu opowiadała Alicja Grawon-Jaksik, prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. W niezwykle kompetentny i zwięzły sposób przedstawiła znaczenie procesu developmentu w aspekcie formalno-prawnym. Rozpoczęła od omówienia etapu developmentu literackiego – przygotowania umów i praw do scenariusza, konsultacji ze script doctorem i dialogistami. Następnie przeszła do bardziej złożonego developmentu produkcyjnego - negocjacji z reżyserem, obsadą, pionem scenograficznym czy operatorskim oraz procesu finansowania instytucjonalnego. W wystąpieniu pojawiło się wiele konkretnych przykładów dotyczących problemów z nabyciem praw do tekstu literackiego, różnic w zapisach w umowach dotyczących kontynuacji adaptacji książki czy komiksu. Zainteresowanie wzbudziły kwestie nabywania praw na określony czas, prawa do prywatności, ochrony dobrego imienia i kultu pamięci po osobie zmarłej. Kończąc Alicja Grawon-Jaksik przypomniała, o czym warto pamiętać podpisując umowy. Kluczowe są strony, przedmiot, kto dysponuje prawami do prac literackich oraz jak został określony harmonogram pracy nad filmem i określonymi jego etapami. Podstawową zasadą, obowiązującą nie tylko w świecie filmowym, jest uważne przeczytanie dokumentu prawnego przed jego podpisaniem.

Wykład Alicji Grawon-Jaksik, fot. Transatlantyk


W dalszej części dnia o developmencie międzynarodowym interesująco rozprawiał Mariusz Włodarski. Po 5 latach w łódzkim Opus Film z trójką przyjaciół założył własną firmę producencką Lava Films. Włodarski jest producentem „21xNowy Jork” Piotra Stasika, nagradzanego filmu dyplomowanego w reżyserii Magnusa von Horna "Bez śniegu" oraz jego pełnometrażowego fabularnego debiutu pt. „Intruz”. To on był jednym z przypadków rozpatrywanych przez producenta podczas wykładu. Włodarski zrekonstruował kolejne etapy rozwoju projektu dotyczące rozwoju scenariusza i pozyskiwania funduszy na film. Zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia dobrego wizerunku reżysera i filmu na wczesnym etapie developmentu poprzez produkcje teasera, moodboardu i obecności na warsztatach dla producentów i scenarzystów. Kolejnym przykładem była niezrealizowana pełnometrażowa „Wooma”. Projekt miał być bajkową opowieścią o potędze uczuć, dziwnych i strasznych tajemnicach, ubraną w formę pełnego akcji humorystycznego thrillera familijnego. Długotrwały proces pozyskiwania finansowania filmu nie doprowadził do szczęśliwego finału. Pomimo wszelkich starań i pozyskania dużej części budżetu producent musiał zrezygnować z realizacji filmu. To lekcja, która mogła wiele uświadomić młodym producentom.

Uczestnicy warsztatów, fot. Transatlantyk


 

Transatlantyk nie może płynąć bez Lodołamacza. Festiwal z roku na rok umacnia sekcję branżową stając się idealnym miejscem do przełamywania pierwszych lodów między producentami i reżyserami. To istotna możliwość spotkania przedstawicieli młodej branży filmowej i konfrontacji z bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami.


Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  19.07.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
NH 2019: Atelier Scenariuszowe zaprasza na pitching
Polskie filmy na Dokufest
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll