PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pochodzący z Czech Stehlik był wybitnym znawcą kina europejskiego, w tym polskiego. W 1975 roku stworzył Facets Multimedia, niedochodową organizację, która stała się jednym z najważniejszych w Stanach Zjednoczonych źródeł wiedzy o filmie niezależnym oraz obcojęzycznym. Zmarł 6 lipca 2019 w wieku 70 lat.
- Jego wizja kina jako uniwersalnej formy sztuki, obrazowo komunikującej najprzeróżniejsze ludzkie historie i emocje bez podziału na języki czy granice, stanowiła powiew świeżego powietrza w kraju, w którym zainteresowanie zagranicznymi produkcjami było tradycyjnie niewielkie. Na przestrzeni lat, w salach kinowych Facets można było obejrzeć tysiące znaczących filmów z całego świata. Funkcjonująca w sąsiednim pomieszczeniu wypożyczalnia wideo zawsze oferowała tytuły, które były nie do zdobycia w innych miejscach w Chicago – pisze o zmarłym Zbigniew Banaś [dziennikzwiązkowy.com].

Facets Multimedia wydało na DVD wiele znaczących filmów z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. cykl „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, kino Beli Tarra czy perełki ze „szkoły czeskiej”. Od początków swojej działalności pokazywał filmy polskie, chociażby obrazy z „kina moralnego niepokoju”. To właśnie dzięki niemu amerykańska publiczność mogła poznać dzieła Agnieszki Holland i Feliksa Falka.

- Kiedy w 1999 roku rozpoczynaliśmy kampanię na rzecz Oskarów dla Andrzeja Wajdy, organizując w całym kraju kilkanaście dużych retrospektyw twórcy „Ziemi obiecanej”, Milos ogromnie pomógł nam, dzięki jego kontaktom. Był sprawdzonym przyjacielem Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, którego projekcje często odbywały się w kinie Facets. Jeszcze w zeszłym roku prowadził na scenie długą, inspirującą rozmowę z Pawłem Pawlikowskim po projekcji „Zimnej wojny” w AMC Rosemont – wspomina Stehlika Krzysztof Kamyszew, twórca Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce [dziennikzwiązkowy.com].

Stehlik otrzymał od festiwalu Złotą Ciupagę w 2007 roku, prestiżową nagrodę za osiągnięcia w promocji filmu polskiego na kontynencie północnoamerykańskim. Za działalność na rzecz filmu i kultury przyznano mu również najwyższe odznaczenia państwowe od rządów Francji (promował w USA m.in. dzieła Jeana-Luca Godarda) i Czech.
AK
Ostatnia aktualizacja:  18.07.2019
Zobacz również
fot. Classic Chicago Magazine
Making of filmu „Fighter”
„notofest” – 3. Festiwal Filmowy Suwałki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll