PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Twórcy filmu familijnego „Za niebieskimi drzwiami” powracają z ekranizacją kolejnej bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego pt. „Czarny młyn”.
12-letni Iwo i jego koledzy mieszkają w małej, zaniedbanej osadzie, która od momentu pożaru miejscowego kombinatu chyli się ku upadkowi.  Górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego Czarnym Młynem, budzą grozę. Kiedy pewnego dnia dzieci mimo ostrzeżenia wchodzą na teren kombinatu, rozpętuje się gwałtowna burza. Od tego momentu w miejscowości zaczynają się dziać dziwne i niepokojące rzeczy. Najpierw, w niewytłumaczalny sposób ginie kuchenka mamy Iwa. Kobieta, która do tej pory zarabiała na życie piekąc w domu ciasta na sprzedaż, musi szukać pracy poza osadą i pozostawia Iwowi pod opieką niepełnosprawną siostrę. Tajemnicze i coraz bardziej przerażające wydarzenia we wsi nasilają się. Iwo, wiedziony przeczuciami niepełnosprawnej siostry odkrywa, że to Czarny Młyn ożył i niszczy ich świat. Z groźnym żywiołem dzieci będą musiały zmierzyć się same…

- To będzie science fiction dla dzieci z ważnym społecznym tłem. Tym razem to będzie film przede wszystkim o integracji świata ludzi zdrowych z światem osób niepełnosprawnych. Aby film dla dzieci zdobył serca widzów, potrzebna jest odwaga w realizacji, nie zaszkodzi brawura i przede wszystkim traktowanie młodego widza poważnie. Ważne pytania, intensywne emocje – to moje credo – mówi o swoim nowym projekcie Mariusz Palej.

fot. R. Pałka.

Poprzedni film Mariusza Paleja "Za niebieskimi drzwiami" obejrzało w polskich kinach ponad 245 tysięcy widzów. W „Czarnym młynie” zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Janusza Chabiora, Magdalenę Nieć, Grażynę Bułkę, Magdalenę Różańską, Krzysztofa Kiersznowskiego i Marię Ciunelis.

„Czarny młyn” to jedna z najpopularniejszych współczesnych książek polskiej literatury młodzieżowej, z której walorów edukacyjnych korzysta wielu nauczycieli szkół podstawowych. Książka została wyróżniona Grand Prix oraz I Nagrodą Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla młodzieży organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Skierowana do młodego widza propozycja już na etapie zdjęć uzyskała patronat Rzecznika Praw Dziecka i Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Producentem filmu jest firma TFP. Do koproducenckiej współpracy zaproszono: Heliograf, RioDePost, AB Film oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Obraz trafi do kin na jesieni 2020 roku.
AK
TFP
Ostatnia aktualizacja:  17.07.2019
Zobacz również
fot. R. Pałka
Historie kina na Festiwalu Transatlantyk
Leszek Kopeć ujawnia kulisy selekcji na 44. FPFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll