PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  12.07.2019
Festiwal Transatlantyk to nie tylko pokazy filmowe, ale też bogaty repertuar dostępnych i bezpłatnych wydarzeń towarzyszących: spotkań z profesjonalistami, paneli dyskusyjnych, debat, wykładów czy warsztatów. Szeroka oferta edukacyjna Transatlantyku poświęcona jest zarówno tematom branżowym – porusza zagadnienia z obszaru produkcji filmowej i developmentu – jak i ważkim zagadnieniom społecznym.

MASTER CLASSES


W ramach 9. edycji Festiwalu bohaterami Master Class będą: Arturo Ripstein, Wojciech Marczewski oraz Martha Coolidge.


Z Wojciechem Marczewskim - jednym z najbardziej niezwykłych polskich reżyserów, spotkamy się 13 lipca o godz. 13:00 w Clubie 77. Reżyser opowie nam o między innymi o postrzeganiu wolności w kinie. W swoich filmach łączy głęboko osobistą perspektywę, opierając losy bohaterów na własnych przeżyciach.


Kolejny Master Class odbędzie się tego samego dnia o godz. 16:00 w Cinema City Manufaktura. Gościć będziemy Marthę Coolidge, wielokrotnie nagradzaną reżyserkę filmową oraz pierwszą kobietę, która stoi na czele Gildii Amerykańskich Reżyserów. Reżyserka opowie o swoim warsztacie, spektakularnej karierze i o tym jak doszła do obecnego etapu swojej kariery.


Gościem ostatniego Master Class, który odbędzie się 14 lipca (godz. 16:00, Cinema City Manufaktura) będzie Arturo Ripstein, laureat FIPRESCI Platinum Award 94. Niekwestionowana legenda meksykańskiego kina odpowie na pytanie, czy trudno jest robić filmy nieprzerwanie od 5 dekad oraz jak to jest być rewolucjonistą kina. Spotkanie poprowadzi Klaus Eder, krytyk filmowy, sekretarz generalny FIPRESCI.


 

SALON TRANSATLANTYK – DEBATY RAFAŁA WOSIA


W zaprzyjaźnionym z Festiwalem kawiarni Szykier Coffee&Bistro odbędą się trzy spotkania, podczas których dziennikarz Tygodnika Powszechnego - Rafał Woś wraz z zaproszonymi gośćmi oraz widzami Festiwalu będzie zastanawiał się nad marzeniami, które współcześnie poruszają społeczną wyobraźnię. W debacie zatytułowanej „Marzenie o dobrobycie dla wszystkich, czyli o tym, czy nowoczesna teoria pieniądza (MMT) oraz bezwarunkowy dochód podstawowy mogą zmienić nasz świat?” (13 lipca, godz. 17:00) udział wezmą dr Iwo Augustyński i dr Maciej Szlinder.


O „Marzeniu o postępie w służbie człowiekowi, czyli czy roboty mogą pracować nie ‘zamiast nas’ lecz ‘dla nas’” (14 lipca, godz. 17:00) Rafał Woś dyskutować będzie z drem Grzegorzem Lindenbergiem, zaś w towarzystwie prof. Andrzeja Szahaja dziennikarz oraz festiwalowa publiczność będą zastanawiać się nad „Marzeniem o Europie. Kto ukradł zwykłym ludziom sen o wspólnocie?”(15 lipca, godz. 16:00).

 

DEBATA FESTIWALU MŁODYCH KRYTYKÓW FILMOWYCH KAMERA AKCJA


Hasło Bliskie spotkania trzeciego stopnia. Czy twórcy i krytycy mówią innymi językami? przyświecać będzie dyskusji poświęconej sposobom komunikacji twórców i krytyków, ale także dystrybutorów i programerów festiwalowych. Wspólnie zastanowimy się, czy zderzenie każdej z tych grup jest skazane na konflikt. Jak wygląda wymarzona współpraca? W rozmowie wezmą udział reżyserzy i krytycy - laureaci Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Debata Festiwalu Młodych Krytyków Filmowych Kamera Akcja odbędzie się po pokazie filmu "Hellhole" o godz. 15:30 w Cinema City Manufaktura.

 

 

WYKŁADY UNIWERSYTETU SWPS


Zróżnicowane tematycznie, oscylujące wokół filmu i marzeń wykłady odbędą się w komfortowej przestrzeni Kina Łóżkowego VOX (Pasaż Schillera), ocienionej szerokimi baldachimami i umożliwiającej uczenie się w pozycji leżącej. Kto powiedział, że wykłady muszą być nudne? Te przygotowane przez ekspertów związanych z Uniwersytetem SWPS zapowiadają się arcyciekawie! „Projektowanie jako tworzenie świata”, „Filmoterapia – kino vs. nasze marzenia” czy „Rozsadzić kanon! O kinie polskim młodej generacji” to tylko niektóre tematy, jakie poruszone zostaną tego roku.

 

Po raz kolejny podczas Festiwalu Transatlantyk odbędzie się Lodołamacz - warsztaty skierowane do osób z branży filmowej, które mają już na koncie pierwsze doświadczenia w rozwijaniu projektów filmowych. Tegoroczny Lodołamacz poświęcony będzie kluczowym działaniom na etapie developmentu, zarówno literackim, jaki i „producenckim”. Podczas warsztatów rozmawiać też będziemy o rozwijaniu projektów z zagranicznymi partnerami oraz możliwości korzystania z zachęt finansowych dla rynku audiowizualnego. Z kolei podczas spotkania z cyklu „Kobiety w filmie”, prowadzonego m.in. przez praktyka z branży i coacha Dorotę Piekarczyk, uczestniczki wymienią się doświadczeniami, porozmawiają o napotykanych w zawodzie filmowca wyzwaniach, wspólnie będą pracować nad pomysłami i propozycjami działań wspierających kobiety w filmowym świecie.

 

9. edycja Festiwalu Transatlantyk odbędzie się 12-19 lipca w Łodzi.

 

Szczegółowe informacje dotyczące programu i biletów znajdują się na stronie internetowej: https://www.transatlantyk.org/pl

MR
Transatlantyk
Ostatnia aktualizacja:  11.07.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Znamy wyniki 12. MFFA ANIMATOR
„Apollo 11” wylądował w Restauracji Cinema Paradiso
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll