PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
200 filmów, 50 polskich premier, wyjątkowe seanse w ramach Kina Łóżkowego i Kina Kulinarnego, spotkania z wybitnymi twórcami z całego świata – od 12 do 19 lipca w Łodzi potrwa 9. Festiwal Transatlantyk.

Motywem przewodnim 9. edycji Transatlantyku jest „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. Dokładnie 50 lat po historycznej misji Apollo 11, za pomocą starannie wybranych filmów będziemy otwierać dyskusje zarówno o wielkich projektach cywilizacyjnych współczesnego świata, jak i o intymnych pragnieniach i prywatnych próbach szukania innych światów.


Podczas Gali Otwarcia w piątek 12 lipca w EC1 Łódź - Miasto Kultury zainaugurujemy Festiwal polską premierą hollywoodzkiego filmu „Znajdę Cię” w reż. Marthy Coolidge. Film opowiada o romantycznej miłości Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego, wystawionej na próbę przez koszmar II wojny światowej. Zdjęcia zostały w dużej części nakręcone w Łodzi, a muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek. Dwa kolejne filmy otwarcia to „Niewidoczne życie sióstr sióstr Gusmão” (reż. Karim Aïnouz) – osadzona w realiach Rio de Janeiro lat 50. historia wchodzących w dorosłość sióstr Guidy i Euridice Gusmão, które zostają rozdzielone i podejmują wszelkie wysiłki, by się odnaleźć; film uhonorowano Nagrodą Główną w sekcji „Un Certain Regard” podczas ostatniego festiwalu w Cannes – oraz „Jaskółki nad Kabulem” (reż. Zabou Breitman i Eléa Gobbé-Mévellec) – niezwykła animacja, która przedstawia poruszające historie mieszkańców tytułowego miasta, próbujących nie stracić nadziei w okrutnej rzeczywistości zrujnowanego Kabulu.


NOWE KINO


Film „Tam gdzieś musi być niebo”, którego reżyser, Elia Suleiman, otrzymał w Cannes nagrodę specjalną, będzie jedną z 35 premier na Festiwalu Transatlantyk w konkursie Nowe Kino. Filmy prezentowane w tej sekcji to wybór najciekawszych premier z całego świata, włącznie z filmami nagradzanymi na najważniejszych festiwalach: w Cannes, Wenecji, Locarno, Berlinie czy Sundance. Filmy pokazywane w Nowym Kinie powalczą o unikalną Transatlantyk Distribution Award. Nagroda zostanie przeznaczona na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który film wygra, tradycyjnie zdecydują widzowie festiwalu w plebiscycie publiczności. Swoją nagrodę w tej sekcji przyzna także Jury Młodych Krytyków złożone z laureatów konkursów krytyczno-filmowych Festiwalu Kamera Akcja. W konkursie Nowe Kino pokażemy także inne filmy, które swoje premiery światowe miały na zakończonym niedawno festiwalu w Cannes. Wśród nich m.in.: „Sybillę” (reż. Justine Triet) – przewrotną historię terapeutki, która pragnie wrócić do swoich młodzieńczych pasji i pisać, a za temat książki obiera życie jednej ze swoich pacjentek – oraz „Ninę Wu" – najnowszy film Midiego Z, niezwykle utalentowanego twórcy z Tajwanu. Fascynujący thriller psychologiczny ukazuje historię aktorki, tytułowej Niny Wu, jej drogę do sukcesu oraz wszystkie trudności, z jakimi musi się borykać w okrutnym świecie show-biznesu. Pokaz ten odbędzie się we współpracy z Azjatyckim Festiwalem Filmowym Pięć Smaków.


KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY


W tej sekcji prezentowane są najlepsze krótkie formy filmowe zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Tego roku do ścisłego finału weszło 28  filmów: 6 animacji, 5 dokumentów i 17 fabuł. Krótkometrażowe filmy oceni międzynarodowe jury w składzieNeil Young – brytyjski krytyk filmowy i kurator; Paweł Borowski – reżyser, którego debiutanckie "Zero" miało międzynarodową premierę na festiwalu w Rotterdamie i nominowane było do Orła w kategorii Odkrycie Roku, a najnowszy film “Ja teraz kłamię” zostanie pokazany podczas Festiwalu; oraz Edvinas Puksta – krytyk filmowy i selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tallinie. Zwycięzca otrzyma Złotą Arkę za najlepszy film krótkometrażowy oraz 10 tysięcy złotych, natomiast laureaci drugiej i trzeciej nagrody dostaną, odpowiednio, 7 i 5 tysięcy złotych.


ZBLIŻENIA


W ramach sekcji zaprosimy widzów na 4 retrospektywy:


ZBLIŻENIE: ARTURO RIPSTEIN


Pierwsza zaprezentuje filmy największego meksykańskiego reżysera Arturo Ripsteina, współpracownika i przyjaciela Luisa Buñuela. Widzowie zobaczą trzy filmy mistrza: „Karmazynową głębię”(uhonorowaną aż 6 nagrodami Ariel, zwanymi meksykańskimi Oscarami, i nagrodą za scenariusz podczas festiwalu w Wenecji), dramat „Takie jest życie” inspirowany historią antycznej Medei oraz czarną komedię „Zgubę mężczyzn”, którą na festiwalu w San Sebastian uhonorowano aż 3 nagrodami, w tym za scenariusz oraz  nagrodą FIPRESCI dla reżysera.


FIPRESCI PLATINUM AWARD – ARTURO RIPSTEIN


Podczas Transatlantyku Ripstein odbierze prestiżową nagrodę FIPRESCI Platinum Award 94, przyznawaną wybitnym reżyserom filmowym, którzy zapisali się w historii światowego kina. Festiwal Transatlantyk jest jednym z dwóch festiwali filmowych na świecie, podczas których wręczana jest ta jubileuszowa nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi podczas Gali Otwarcia Festiwalu.


ZBLIŻENIE: WOJCIECH MARCZEWSKI


Urodzony w Łodzi reżyser to jeden z najbardziej niezwykłych twórców filmowych w Polsce. Istotnym tematem jego filmów jest walka ze zniewoleniem – przez system polityczny, przeszłość lub własne niewłaściwe wybory. W ramach retrospektywy zaprezentujemy wszystkie filmy kinowe Wojciecha Marczewskiego: „Zmory” (jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w polskim kinie, nagrodzony m.in. w San Sebastian i w Gdyni), „Dreszcze” (opowieść o dorastaniu w epoce stalinizmu, uhonorowana m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie), legendarną i zrealizowaną w Łodzi „Ucieczkę z kina Wolność” z fenomenalną rolą Janusza Gajosa jako cenzora z wyrzutami sumienia (nagrodzoną m.in. Złotymi Lwami, Złotą Kaczką i Złotą Taśmą) oraz adaptację powieści Pawła Huelle – „Weiser", w której Wojciech Marczewski po raz kolejny podejmuje temat dojrzewania i piętna, jakie odciska na człowieku przeszłość. Widzowie zobaczą także dwa filmy telewizyjne Wojciecha Marczewskiego: „Klucznika” oraz „Czas zdrady”Wojciech Marczewski będzie gościem Festiwalu Transatlantyk, a spotkania z nim, jego aktorami oraz współpracownikami, będą ważną częścią wydarzeń towarzyszących pokazom filmowym.


GWIAZDA WOJCIECHA MARCZEWSKIEGO W ŁÓDZKIEJ ALEI SŁAW


W ramach Transatlantyku, w sobotę 13 lipca o godz. 12.00 w łódzkiej Alei Sław przy Piotrkowskiej 70 odsłonięta zostanie gwiazda tego wybitnego reżysera, scenarzysty i pedagoga. Gwiazda Wojciecha Marczewskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO, a jej odsłonięcie to wspólny projekt Festiwalu oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Bezpośrednio po ceremonii zapraszamy na masterclass z reżyserem (wydarzenie odbędzie się w Club 77).


ZBLIŻENIE: ASIF KAPADIA


Asif Kapadia to jeden z najciekawszych dziś twórców dokumentalnych na świecie. Jak nikt potrafi łączyć materiały archiwalne (często wcześniej nie pokazywane) w fascynujące i współczesne opowieści. Widzowie Transatlantyku będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć wszystkie trzy części jego hipnotyzującej trylogii o ikonach popkultury, sławie i fatum –  „Diego”, „Sennę” i „Amy”. „Diego”, który miał swoją premierę w maju w Cannes, zachwycił widzów i zapewne powtórzy bezprecedensowe sukcesy frekwencyjne oraz kasowe dwóch poprzednich części trylogii. Złożony z wyszperanych materiałów archiwalnych, film ten jest fascynującą opowieścią o Diego Maradonie – genialnym piłkarzu, bożyszczu kobiet i… zakładniku neapolitańskiej mafii. Dodatkowej głębi dodaje filmowi fakt, że Kapadii udało się porozmawiać ze swoim bohaterem. Widzowie Transatlantyku zobaczą także „Sennę” – wnikliwy i niejednoznaczny portret Ayrtona Senny, trzykrotnego mistrza świata Formuły 1. Film po premierze stał się najbardziej dochodowym brytyjskim dokumentem wszechczasów, zarabiając grubo ponad trzy miliony funtów, aż do czasu, kiedy jego rekord pobił… kolejny film Kapadii – „Amy”, czyli historia charyzmatycznej, obdarzonej muzycznym geniuszem, uwielbianej, a jednocześnie nieprzystosowanej do współczesnego świata i osaczonej przez media piosenkarki Amy Winehouse. Ten najgłośniejszy dotychczas, obsypany nagrodami – w tym Oscarem – dokument reżysera zamknie jego retrospektywę.


ZBLIŻENIE: ALEKSIEJ GERMAN (ojciec)


Aleksiej German to najbardziej niedoceniony z największych reżyserów rosyjskich. Bohaterem czwartej retrospektywy będzie prawdziwy wizjoner kina, twórca posługujący się własnym, unikalnym i niedającym się zapomnieć językiem. Na Festiwalu pokażemy wszystkie filmy tego kultowego reżysera, wychodząc od „Siódmego towarzysza”, w którym German opowiada o starszym generale carskiej armii, zamkniętym w areszcie wraz z innymi reprezentantami dawnego ustroju, przez „Dwadzieścia dni bez wojny”, czyli fabularyzowaną wersję wspomnień Konstantina Simonowa, słynnego radzieckiego korespondenta z frontów II wojny światowej, po film „Mój przyjaciel Iwan Lapszyn”, impresyjny portret ZSRR lat 30. prezentowanych oczami dziecka. Zaprosimy widzów także na „Trudno być bogiem” – adaptację futurystycznej powieści braci Strugackich pod tym samym tytułem i jednocześnie jeden z najbardziej sugestywnych i sensualistycznych obrazów ludzkiej degradacji, jakie wydało kino, a także na „Próbę wierności”, czyli realistyczny, pozbawiony heroizmu obraz partyzantki podczas II wojny światowej. Retrospektywę domknie najważniejszy film Germana – „Chrustaliow, samochód!”, nominowana do Złotej Palmy w Cannes opowieść przesiąknięta nastrojem schyłkowego stalinizmu, ukazanego jako dezorientujący labirynt, wypełniony paranoją, rozkładem i groteskowymi postaciami współtworzącymi okrutny system.


HISTORIE KINA: INNE ŚWIATY


W ramach lubianej przez widzów Festiwalu sekcji „Historie kina” pokażemy znakomite filmy należące do kanonu klasyki filmowej, po raz kolejny zabierając widzów w podróż po historii X Muzy. Motywem przewodnim tej części programu będą w tym roku “Inne światy.” W programie „Historii kina” znalazło się trzynaście starannie wyselekcjonowanych filmów zrealizowanych pomiędzy latami 60. a początkiem bieżącej dekady, w tym film „Życie rodzinne” Krzysztofa Zanussiego. Reżyser, który świętuje w tym roku 80. urodziny oraz 60. rocznicę swojego debiutu, będzie gościem Festiwalu„Życie rodzinne” jest słodko-gorzką wiwisekcją relacji między pokoleniem przedwojennych kapitalistów (ojca i ciotki), mieszkającą z nimi córką Bellą oraz próbującym odciąć się od rodziny synem Ziemowitem – młodym inżynierem pracującym na Górnym Śląsku. W ramach „Historii kina” pokażemy także takie klasyki kina, jak „I raz, i dwa” (reż. Edward Yang) – ostatni film mistrza tajwańskiej Nowej Fali, majestatyczną, lecz bezpretensjonalną opowieść o roku z życia mieszkającej w Tajpej kilkupokoleniowej rodziny. Wielowarstwowe, zachwycające precyzją kompozycji obrazu i emocjonalną głębią arcydzieło to jeden z najbardziej cenionych filmów XXI wieku. Zobaczyć też będzie można kultowego „Taksówkarza” Martina Scorsese – nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes opowieść o weteranie wojny w Wietnamie, który cierpi na bezsenność i zatrudnia się jako nowojorski taksówkarz, co tylko wzmaga jego paranoiczne odczucia, że świat przesiąknięty jest moralną zgnilizną.


TRANSATLANTYK KINO KULINARNE


W programie tej niezwykle lubianej przez widzów sekcji pokazane zostaną filmy o tematyce kulinarnej i okołokulinarnej, zarówno produkcje poświęcone sztuce gotowania i jedzeniu,  jak i osobiste historie życia wielkich gwiazd z kulinarnego świata. Kino Kulinarne powstało z połączenia dwóch składników: idei slow food, zdrowego odżywiania i przywiązania do jakości żywności oraz idei spokojnego, niespiesznego spotkania i rozmowy. Warto dodać, że Kino Kulinarne to autorski cykl Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a Transatlantyk ma wyłączność na jego prezentację w Polsce i jest jednym z dwóch festiwali filmowych na świecie, które współpracują z Berlinale Kulinarisches Kino. Nad programem cyklu od 9 lat czuwa twórca i wieloletni kurator tej sekcji na Berlinale – Thomas Struck. W tegorocznym Kinie Kulinarnym zobaczymy filmy: „Bóg w każdym ziarnku” (reż. Miguel Ángel Jiménez, kolacja Paweł Rumowski), „Nasze miejsce na ziemi” (reż. John Chester, kolacja: Patryk Dziamski & Robert Skubisz), „Ogień: kuchenne (r)ewolucje” (reż. Maya Gallus, kolacja: Tomek Jakubiak), „Soufra” (reż. Thomas A. Morgan, kolacja: Ernest Jagodziński) oraz „Wielkie otwarcie” (reż. Campbell Scott, Stanley Tucci, kolacja: Przemysław Wieloch).


KINO ŁÓŻKOWE VOX


Kilkadziesiąt wygodnych łóżek z baldachimami stojących w łódzkim Pasażu Schillera to jedno z ulubionych miejsc widzów Transatlantyku! Autorski projekt Festiwalu, a zdaniem wpływowego serwisu BuzzFeed, jedno z 10 najwspanialszych plenerowych kin świata, łączy w sobie rozmach pokazu dla kilkuset osób z niemal domową, przytulną atmosferą projekcji. W Kinie Łóżkowym VOX pokażemy tego roku takie filmy, jak  „120 uderzeń serca” Roberta Campillo, „Jackie Brown”Quentina Tarantino, „Dziedziczki” Marcelo Martinessiego, „Lato” Kirilla Serebrennikova, „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej czy “Kafarnaum”Nadine Labaki.


FILMOWY KLAN URWISÓW


Najlepsze filmy dla młodych widzów i polskie premiery filmów dla dzieci. Ta sekcja Festiwalu Transatlantyk adresowana do najmłodszych kinomanów każdego roku cieszy się wielką popularnością. Porusza wyobraźnię, cieszy, wzrusza i inspiruje – nie tylko starannie wybranymi filmami, ale i warsztatami. Podczas 9. edycji Festiwalu mali widzowie zobaczą m.in. „Basię 2” (reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz) – animację o najnowszych przygodach przebojowej pięciolatki, najczęściej nagradzany film dla dzieci sezonu 2018/2019 – „Mamy talent” ( reż. Chritian Lo), czyli szalone, muzyczne kino drogi z Norwegii oraz ukazujące potężną siłę przyjaźni „Robaczki z zaginionej dżungli” (reż. Hélène Giraud, Thomas Szabo) – film, który udowadnia, że dla chcącego (robaczka) nic trudnego, choćby to „nic trudnego” oznaczało ratowanie lasów deszczowych.


KALEJDOSKOP, KINO NOCĄ: JEDEN, SEZON, POLÓWKA: KOSMOS


W sekcji "Kalejdoskop" zaprezentujemy filmy „odbijające” to, co dzieje się w dzisiejszym świecie i dzisiejszym kinie; wartościowe nowe tytuły, przedpremierowo prezentowane na Transatlantyku. W ramach sekcji pokażemy takie filmy, jak „PJ HARVEY. A Dog Called Money”Seamusa Murphy’ego, „Ustrzelić mafię” Kim Longinotto, „Obrazy bez autora” Floriana Henckela von Donnersmarcka czy „Synonimy” Nadava Lapida.


Kino nocą to sekcja przygotowana specjalnie z myślą o tych widzach, którzy uważają, że dobre kino jest lepsze niż sen. Jej motywem przewodnim będzie tego roku „Jeden”: jeden niefortunny krok, jedno przegapione metro, jeden dzień…  W ramach pokazów dla nocnych marków zaprezentujemy m.in. filmy „Jednym cięciem” ( reż. Shin'ichirô Ueda), „The Boys” (reż. Dan Trachtenberg) czy „Gangster, glina i diabeł” (reż. Won-Tae Lee) – ten ostatni przywieziony prosto z Cannes.


Sezon to z kolei przegląd najciekawszych premier sezonu 2018/19 w polskich kinach. Od głośnych, oscarowych produkcji, jak „Green Book”Petera Farelly’ego, „Roma” Alfonso Cuarona czy „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa, przez te nagrodzone w Cannes: „Złodziejaszki” (reż. Hirokazu Kore-eda)  i „Dogman” Matteo Garrone, po filmy polskich reżyserów, o których wiele mówiło się̨ w ostatnich miesiącach („Monument” Jagody Szelc czy „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka).


Tradycyjnie już, we współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka zapraszamy w każdy letni piątek do kina plenerowego EC1 na pokazy filmów, których motywem przewodnim jest tego roku „Kosmos”. W sekcji znalazły się takie klasyki, jak „Obcy – decydujące starcie” Jamesa Camerona czy „Solaris” Stevena Soderbergha, a także „Marsjanin” Ridleya Scotta.

MR
Transatlantyk
Ostatnia aktualizacja:  2.07.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
12. Kameralne Lato: Agnieszka Smoczyńska przewodniczącą Jury
Polskie filmy nagrodzone w Portugalii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll