PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W świecie regulowanym bezwzględnym, patriarchalnym kodeksem dwie młode dziewczyny, w imię honoru swych rodzin, muszą dokończyć krwawą wendetę. Na festiwalu premiero pokazywany jest również film „Eastern” Piotra Adamskiego. Obraz powstał w Studiu Munka – SFP w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”.
W swoim debiucie Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty.

- Jak zaczynaliśmy pisać scenariusz, to nie zastawialiśmy się nad gatunkiem – mówił na spotkaniu z widzami po seansie Piotr Adamski. - To jest bardziej myślenie z pola sztuk wizualnych – bierzesz jakiś fragment rzeczywistości, obecnej lub przeszłej i łączysz go z innym fragmentem, który jest bardzo daleko. I dzięki temu powstaje dziwna hybryda, swoisty eksperyment. Bierzemy stary kodeks, bo przecież żyjemy w kraju w którym się mówi o konserwatywnych wartościach, i jeszcze się je jakoś instrumentalizuje – i wstawiamy go w naszą rzeczywistość, żeby zobaczyć, jak taki świat, który się posługuje takimi dziwnymi wartościami będzie wyglądał.


Odtwórczynie głównych ról - Paulina Krzyżańska i Maja Pankiewicz, fot. Borys Skrzyński.

- Próbowaliśmy uciekać od klisz westernowych – dodawał Michał Grochowiak, współtwórca scenariusza. - Bardziej byliśmy przywiązani do rytuałów, które zaczerpnęliśmy z kodeksu albańskiego, który świetnie funkcjonuje po dziś dzień. Oczywiście my mrugamy okiem do widza, bo obaj lubimy westerny. Sama dziewczyna z bronią idąca przez miasteczko, jest już mocnym sygnałem. Jednak nie zależało nam, aby film miał ostatecznie konstrukcję westernu.


W filmie Piotra Adamskiego na pierwszy plan wysuwają się dwie role pierwszoplanowe – debiutantek Mai PankiewiczPauliny Krzyżańskiej. Partneruje im m.in. Marcin Czarnik. Za scenografię odpowiadają Ewa Solecka i Agata Lepacka, autorką kostiumów jest Sandra Kowalska. Współautorem scenariusza jest Michał Grochowiak. Autorem muzyki jest Hubert Zemler. Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami „Eastern” są Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński i Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+ .

Piotr Adamski jest artystą wizualnym i reżyserem filmowym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Jego krótkometrażowa fabuła "Otwarcie" wyprodukowana w Studiu Munka w ramach programu „30 Minut” nagrodzona została Srebrnym Lajkonikiem na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Natomiast autorem zdjęć do „Eastern” jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT, asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”.
Albert Kiciński
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  14.06.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński
38. Młodzi i Film: Wydarzenia branżowe podczas festiwalu
Najlepsze wietnamskie filmy w Warszawie i Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll