PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych startuje „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. To kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiącą europejskie społeczeństwa.
Jest lipiec 2016 roku. Europa żyje mistrzostwami w piłce nożnej, niepokojącymi informacjami o puczu w Turcji, zamachu w Nicei, konflikcie w Syrii i fali uchodźców wojennych napływającej na kontynent przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą o wakacjach. Ich plany zmienia matka Piotra, która prosi go by pojechał po ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. W czasie podróży Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

- Pomysł na film narodził się wiosną 2016 roku, jako reakcja na sytuację syryjskich uchodźców i stosunek naszego rządu wobec tak zwanego kryzysu – mówi Klara Kochańska, która nie tylko współreżyserowała film, ale brała udział w pisaniu scenariusza, tworzeniu scenografii, kostiumów i charakteryzacji. - Aby projekt mógł dojść do skutku, musieliśmy podjąć szybką decyzję, inaczej nie udałoby się zarejestrować świata w tym właśnie momencie. Ale po trzech miesiącach przygotowań rozpoczęliśmy z Zuzanną i Julianem Kernbachami oraz Julią Kijowską i Piotrem Borowskim tę pracę w drodze. Miał być to projekt stworzony za symboliczną kwotę, a zarazem w warunkach odbiegających od klasycznej formy produkcji. Wiedzieliśmy, że punktem wyjścia będzie fikcyjna opowieść o małżeństwie, które wyrusza do Grecji na poszukiwania nieobecnego przez lata członka rodziny. A konkretnie ojca głównego bohatera, który jest uchodźcą – jedną z tych osób, które od kilku miesięcy przedzierają się przez Europę. Tym samym z każdym przejechanym kilometrem bohaterowie mieli dowiedzieć się czegoś nowego o sobie.

Zapraszamy do obejrzenia spotkania z twórcami podczas 38. Festiwalu Młodzi i Film:


Autorami filmu "Via Carpatia"Klara Kochańska, Kasper Bajon, Julia Kijowska, Piotr Borowski, Zuzanna Kernbach i Julian A. Ch. Kernbach. Producentem jest Agnieszka Kurzydło z MD4. „Via Carpatia" miała premierę światową na MFF w Karlovych Varach. W Polsce pokazywany film był również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu w sekcji odkrycia oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu w Konkursie From Poland. Obraz otrzymał Wyróżnienie Jury na Festiwalu Filmu Polskiego "FilmPolska" w Berlinie za "wciąż na nowo wyjątkowo zachwycające obrazy opowiadanej jakby mimochodem historii, w której Klara Kochańska i Kasper Bajon wspólnie ze swoim zespołem sondują ulotne nastroje europejskiego lata 2016. Jest to imponujący filmowy eksperyment, przepracowujący strach społeczeństw żyjących w dobrobycie 'twierdzy Europy'".



38. Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.
Albert Kiciński
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  12.06.2019
Zobacz również
fot. Spectator
Kto otrzymał dofinansowanie z Dolnośląskiego Konkursu Filmowego?
Trwa rekrutacja do AMA Film Academy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll