PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Przegląd Filmów Wietnamskich odbędzie się w Kinie Kultura w Warszawie (17-21.06) i Kinie Pod Baranami w Krakowie (21-25.06). W programie pięć wyjątkowych wietnamskich filmów pełnometrażowych.
Wietnam, położone w Azji Południowo-Wschodniej państwo, widziane jest nadal przede wszystkim przez pryzmat swojej tragicznej historii, w której dominuje zwłaszcza uwikłana w zimnowojenne intrygi wojna wietnamska. Wietnam to jednak również fascynujące, wieloetniczne miejsce o rozwijającej się gospodarce i przemyśle, coraz częściej wybierane przez turystów jako cel wakacyjnych wypraw. Różnym, często zupełnie niespodziewanym i nietypowym obliczom tego kraju, przyjrzą się widzowie podczas Przeglądu Filmów Wietnamskich. W programie pięć filmów pełnometrażowych, wśród których znalazły się zarówno starsze tytuły, jak i te najnowsze, docenione na międzynarodowych festiwalach lub zadziwiające oryginalnym podejściem do gatunkowych schematów.
Kadr z filmu "Krawcowa", fot. materiały prasowe

Filmem otwierającym Przegląd jest "Krawcowa" opowiadająca o sztuce szycia tradycyjnego wietnamskiego stroju (ao dai) oraz… podróżach w czasie! Odtwórczyni głównej roli w filmie, Vu Tran Diem My, będzie gościem pokazów w Warszawie i Krakowie. Niezwykłą historię (z gastronomią w tle) przedstawia również film "Stacja przesiadkowa", będący reżyserskim debiutem uznanej wietnamskiej aktorki Hong Anh. Jego bohaterami są m.in. przybywający znikąd, tajemniczy wędrowiec Phuoc, apodyktyczny właściciel restauracji oraz jego piękna niepełnosprawna córka Chu.Klasyczną pozycją jest "Historia na piasku pisana", autorstwa uznanego reżysera Nguyena Thanh Vana, która weszła na ekrany kin w 1999 roku. Ta niezwykła opowieść o długim oddziaływaniu wojny na życie mieszkańców to ujmujące i zadziwiająco trafne wprowadzenie do wietnamskiej historii i obyczajowości.

Wietnamskie kino doskonale radzi sobie zarówno z wysmakowanymi filmami festiwalowymi, jak i popularnymi produkcjami dla szerokiej widowni. "Żółty kwiat w zielonej trawie" Victora Vu to pokazywany w Cannes wzruszający portret dwóch, diametralnie różniących się od siebie braci, których życie na biednej wietnamskiej prowincji wypełniają zabawy, kłótnie i szkoła. Tymczasem "Jackpot: Wielka wygrana" Dustina Nguyena to szalona komedia o perypetiach grupy małomiasteczkowych Wietnamczyków i pewnym wygranym losie na loterii.


Organizatorami Przeglądu Filmów Wietnamskich są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Kino Kultura i Kino Pod Baranami. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

MR
SFP, Kino Pod Baranami
Ostatnia aktualizacja:  14.06.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
38. Młodzi i Film: „Eastern” - krwawa wendeta we współczesnym świecie
38. Młodzi i Film: Psychodrama, czyli „Zgniłe uszy”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll