PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podczas 38. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Eastern” Piotra Adamskiego. Film bierze udział w Konkursie Debiutów Pełnometrażowych. Film powstał w Studiu Munka - SFP w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”.

„Eastern” to film pełnometrażowy, trwa 78 minut. W swoim debiucie Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty.


„Eastern”, fot. Studio Munka - SFP

 


Piotr Adamski jest artystą wizualnym i reżyserem filmowym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Jego krótkometrażowa fabuła „Otwarcie” wyprodukowana w Studiu Munka w ramach programu „30 Minut” nagrodzona została Srebrnym Lajkonikiem na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Natomiast autorem zdjęć do „Eastern” jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT, asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”.

 

-„Eastern” jest swoistą adaptacją średniowiecznego prawa zwyczajowego o nazwie Kanun. Nie o Kanun tu jednak chodzi, ale o retropijną tęsknotę coraz częściej rezonującą w konserwatywno – populistycznych narracjach obecnych czasów – mówi Piotr Adamski. – „Eastern” ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości. Świat, w którym władza (w rodzinie czy w polityce) instrumentalizuje tradycyjne wartości dla własnego interesu. Świat podzielony na Nowaków i Kowalskich oraz jednostkę, która próbuje się z takiej narracji władzy wydostać. „Eastern” czyli western na cywilizowanym wschodzie.


Piotr Adamski, fot. Studio Munka-SFP


- Scenariusz filmu wydawał się bardzo interesujący w kontekście tego, co widzimy we współczesnej rzeczywistości, pełnej konfliktów i zrytualizowanej przemocy. Dotyka palących problemów współczesnej rzeczywistości – mówi Jerzy Kapuściński, producent filmu. – Droga twórcza Piotra Adamskiego jest szczególna, od sztuk plastycznych i wideo-artu do filmu fabularnego. W wyniku współpracy reżysera i operatora, twórców pochodzących z tak odmiennych światów, powstał film ze świeżą, oryginalną warstwą wizualną, zapadający w pamięć długo po ostatnim kadrze.


W filmie Piotra Adamskiego na pierwszy plan wysuwają się dwie role pierwszoplanowe – debiutantek Mai Pankiewicz i Pauliny Krzyżańskiej. Partneruje im m.in. Marcin Czarnik. Za scenografię odpowiadają Ewa Solecka i Agata Lepacka, autorką kostiumów jest Sandra Kowalska. Współautorem scenariusza jest Michał Grochowiak. Autorem muzyki jest Hubert Zemler. Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami „Eastern” są: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+ .

 

Na festiwalowy pokaz filmu zapraszamy do kina Kryterium w Koszalinie 13 czerwca 2019 r. o godz. 16.30. W ramach "drugiej szansy" będzie można go obejrzeć w kinie Alternatywa 14 czerwca o godz. 18.30.

 

Przy okazji przypominamy, że nabór do fabularnych programów Studia Munka-SFP, czyli „30 Minut” oraz „60 Minut” trwa do 30 września 2019 roku. Koproducentem filmów krótkometrażowych jest telewizja TVN, z kolei partnerem programu „60 Minut” ponownie Canal+ .


MR
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  10.06.2019
Zobacz również
„Czarny młyn” pierwszym filmem z wsparciem z "zachęt"
Nagroda dla Jana Jakub Kolskiego na 23. Lecie z Muzami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll