PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nie wymaga scenografii, lalek czy rekwizytów, jest funkcjonalne i w pełni wyposażone, a do tego mieści się w jednym pudełku. O tym, jak działa SMODO – stworzona przez Polaków nowatorska technologia motion capture dla animacji poklatkowej – będzie można przekonać się od 11 do 14 czerwca podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. To pierwsza taka szansa, by przetestować system i samodzielnie zaanimować smodowego ludzika.
SMODO to kompletne, mobilne studio animacji, które pozwala na pracę w klasycznej technice animacji poklatkowej, a jednocześnie na czerpanie korzyści z możliwości, jakie daje technologia 3D. Do rozpoczęcia pracy z zestawem potrzebny jest komputer oraz miejsce na stolik SMODO. System wyposażony jest we wszelkie niezbędne elementy, ale najważniejszą jego częścią jest postać chłopca - lekki i starannie wykonany szkielet lalki, którego kształtuje się i przemieszcza analogicznie, jak w klasycznej animacji. Dzięki systemowi śledzącemu kolorowe znaczniki umieszczone na szkielecie, jego poza zostaje przeniesiona do programu do edycji 3D, w którym na szkielet nakładany jest cyfrowy model lalki. W efekcie na ekranie komputera animator obserwuje całą postać, tak jak w animacji klasycznej. Ponadto technologia umożliwia umieszczenie lalki w komputerowo wygenerowanej scenografii 3D, co pozwala uniknąć budowania kosztownego planu zdjęciowego.

– System jest w fazie ostatnich testów i udoskonaleń, gotowy produkt będzie dostępny już w przyszłym roku – mówi Grzegorz Wacławek, pomysłodawca SMODO, producent i reżyser filmów animowanych, właściciel studia filmów animowanych Animoon. Idealnie sprawdza się zwłaszcza jako narzędzie profesjonalizacyjno-edukacyjne, wspierające kształcenie przyszłych animatorów. Zestawy zawierające elementy dodatkowe takie jak tutoriale czy gotowe postaci do animacji pozwolą na atrakcyjniejsze, szybsze i tańsze przekazywanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu animacji. Co istotne, urządzenie nie wymaga zakupu dodatkowego kosztownego oprogramowania, bo zostało dostosowane do popularnego pakietu darmowego Blendera oraz powszechnie stosowanych 3ds MAX, Maya. – System umożliwi tworzenie animacji poklatkowej pasjonatom, nowym pracownikom firm postprodukcyjnych, studentom i uczniom, którzy dzięki SMODO będą mogli robić to, co wcześniej było zarezerwowane tylko dla dużych produkcji i profesjonalnych wykonawców – podkreśla Wacławek.

Polska technologia była już prezentowana na kilku targach oraz festiwalach, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem, jednak dopiero teraz w Annecy będzie dostępna dla każdego, kto zechce ją przetestować. Do tej pory okazję, by dobrze poznać to rozwiązanie i przez kilka tygodni z nim popracować, miały dwie młode adeptki sztuki animacji: Dominika Krysiewicz oraz Katarzyna Adamkiewicz. Dominika wraz z zespołem będzie opiekować się mini studiem animacji SMODO w Annecy, którego szukać należy na targach w sekcji poświęconej nowym technologiom. – System SMODO pozwala na tworzenie filmów o niskim budżecie z zachowaniem wartości artystycznej oraz estetycznej. Z mojego punktu widzenia ciekawym aspektem jest to, że umożliwia dokonywanie niezliczonej ilości zmian pozycji kamery obserwującej scenę oraz zmianę oświetlenia już zrealizowanego ujęcia – tłumaczy Krysiewicz.

Studio SMODO dostępne będzie na Międzynarodowych Targach Animacji Mifa na stoisku nr 2.011.
AK
Momakin
Ostatnia aktualizacja:  5.06.2019
Zobacz również
fot. Momakin
33.TNF. 33.TNF. "Córka trenera" daje widzom "gorzkie szczęście"
Kołobrzeg stolicą kina sensacyjnego. W czerwcu rusza Suspense Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll