PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.06.2019
W trakcie gali zamknięcia 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego ogłoszono zwycięzców Nagród 5. edycji DOC LAB POLAND. W Krakowie mogliśmy poznać 21 nowych projektów dokumentalnych na różnych etapach realizacji.
DOC LAB POLAND to największy w Polsce program do opracowywania, konsultacji, prezentacji i promocji filmów dokumentalnych. Jest podzielony na dwie części: START – w którym rozwijanych jest ok. 12 projektów w rozwoju i GO  – ok. 10 projektów na etapie montażu. Trzecim elementem jest market koprodukcyjny, w którym uczestniczy ok. 40 dodatkowych producentów. DOC LAB POLAND to około 700 indywidualnych spotkań rocznie. W marcu 2018 r. Program otrzymał nagrodę EDN za wybitny wkład w europejską kulturę filmową.

W ciągu czterech dotychczasowych edycji DOC LAB POLAND przez program przeszło ponad 90 projektów. 40 z nich zostało już ukończonych – wiele zdobywa nagrody w Polsce i na świecie. Zarówno w 2019, jak i w 2018 roku Krakowski Festiwal Filmowy otworzyły produkcje, które uczestniczyły w programie („Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza – 2018, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego – 2019).

Gala rozdania nagród, fot. KFF

Na tegorocznym festiwalu w Krakowie pokazanych zostało łącznie 8 filmów rozwijanych w poprzednich latach w ramach DOC LAB POLAND – 4 w konkursach i 4 w sekcjach pozakonkursowych. W Konkursie Polskim Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji otrzymali Diana Kadłubowska i Krzysztof Kadłubowski za film „Dziś, jutro … wczoraj”.
 
 
W ramach tegorocznych pitchingów Docs to Start i Docs to Go przedstawiono 21 nowych projektów – 11 na wczesnym, 10 na zaawansowanym etapie realizacji. Nagrody o łącznej wartości 90 tysięcy złotych zdobyli:

Wśród projektów przedstawionych na pitchingu Docs to Start Nagrody DOC LAB POLAND 2019 otrzymali:

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie i pokrycie kosztów udziału w sekcji branżowej festiwalu IDFA:
MISS POLONII / MISS OF POLAND
reżyseria: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, produkcja: Katarzyna Drapała – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Jana (26), ambitna artystka z Białorusi, ku ogólnemu zaskoczeniu postanawia zostać Miss Polski. Ten rok to jej ostatnia szansa na wygraną

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie i pokrycie kosztów udziału w sekcji branżowej Sheffield Doc Fest:
MOJA WIELKA BIBA / MY BIG BIBA
reżyseria: Judyta Fibiger, produkcja: Robert Rhodin

Film dokumentalny portretujący sylwetkę Barbary Hulanicki, założycielki legendarnej Biby. Fascynująca biografia jednej z najważniejszych postaci świata mody.

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie i pokrycie kosztów udziału w sekcji branżowej DOK Leipzig:
BRACTWO / BROTHERHOOD
reżyseria: Hanna Maciąg, produkcja: Maria Wachowiak, Anna Waligórska – No prob production house

Młody tradycjonalista próbuje żyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Życie konfrontuje jego poglądy.

Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co-pro Meetings w Lipsku i pokrycie kosztów udziału:
BLISCY /TOGETHER
reżyseria: Marek Kozakiewicz, produkcja: Agnieszka Skalska, Koi Studio

Po śmierci matki, 14-letnim Miłoszem opiekuje się jego starsza siostra Agnieszka. Buduje się nowy układ rodzinny oparty na niekonwencjonalnych zasadach.

Nagroda Uchostudio – bon na postprodukcję dźwięku o wartości 20 tys zł:
KIEDY UMILKNIE WIATR / WHEN THE WIND BECOMES SILENT
reżyseria: Mateusz Gołębiewski, produkcja: Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik – Domino Film

IO Melbourne 1956 – Janusz Sidło jest faworytem do wygrania konkursu rzutu oszczepem. W decydującym momencie postanawia pożyczyć oszczep swojemu najgroźniejszemu rywalowi.

Nagroda ColorOffOn Film – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 tys zł:
I WANT IT ALL
reżyseria: Kasia Wisniowska, Tomek Morawski, Marcin Kupiecki – HAKA Films

Yara jest dziesięciolatką, która ma już na koncie bokserski tytuł mistrzowski oraz koronę małej miss Belgii. Nie ma w zwyczaju przegrywać. Porażka jest jednak częścią gorzkiego wchodzenia w dorosłość.

Nagroda HBO Award – 10 tys. zł:
LILI
reżyseria: Sylwia Rosak, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films

Odkąd Lili dzieli swoje życie na tydzień z tatą i tydzień z mamą, chciałaby wiedzieć jak najwięcej o świecie dorosłych. Jakie będzie jej życzenie przed wielką podróżą z okazji jej ósmych urodzin?
Wśród projektów przedstawionych na pitchingu Docs to Go Nagrody DOC LAB POLAND 2019 otrzymali:

Wyróżnienie Institute of Documentary Film w Pradze – zaproszenie na East Doc Platform:
LOMBARD / THE PAWNSHOP
reżyseria: Łukasz Kowalski, produkcja: Łukasz Kowalski, Ania Mazerant – 4:30 Picture

Para ekscentrycznych biznesmenów prowadzi największy na Śląsku lombard. Kiedy sytuacja finansowa staje się dramatyczna, a ich miłość zaczyna umierać, stoczą najtrudniejszą walkę w swoim życiu.

Nagroda ColorOffOn – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 tys zł:
ANTYBOHATER / NO HERO AT ALL
reżyseria: Michał Kawecki, produkcja: Maria Siniarska – Unlimited Film Operations

Niestroniąca od czarnego humoru dokumentalna opowieść o nietypowym sportowcu, dla którego toksyczne relacje z rodziną są większą przeszkodą w zdobyciu olimpijskiego złota niż brak rąk i nóg.

Fot. KFF

***
  Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a współorganizatorem – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy SFP, VOGUE, TVP Kultura



Dagmara Romanowska / WRÓB
Fundacja Filmowa im. W. Ślesickiego
Ostatnia aktualizacja:  3.06.2019
Zobacz również
Gala Krakowskiego Festiwalu Filmowego - zobacz zdjęcia!
Daniel Spaleniak twórcą piosenki do serialu „Zasada przyjemności”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll