PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.06.2019
Z okazji Dnia Dziecka Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowało uroczysty pokaz filmu „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta w stołecznym kinie Kultura.
Po seansie z dziećmi spotkała się Katarzyna Kwiatkowska, odtwórczyni jednej z ról w filmie. Wraz z prowadzącym Pawłem Sztompke zorganizowali dla dzieci konkurs z upominkami. Dla młodych widzów przewidziano jeszcze wiele innych atrakcji, w tym malowanie twarzy, kącik manualny i poczęstunek z fontanną czekolady.

- "Dzień czekolady" to kino wartości. Z tego właśnie powodu, oczywiście poza faktem, że miałam możliwość zagrania mężczyzny, zdecydowałam się na udział w tym projekcie. Film w sposób subtelny mówi o sprawach ważnych, a także oswaja ze stratą i pokazuje, jak radzić sobie z życiowymi problemami. "Dzień czekolady" traktuje o zaniedbanej sferze relacji pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Dotyka tematów, do których dorośli nie dopuszczają dzieci, a przecież one także je przeżywają – tak o filmie mówi Magdalena Cielecka.

Fot. Sylwia Olszewska/SFP.

Historia Moniki i Dawida, którzy odnajdują w domu przejście do magicznej krainy, zafascynowała nie tylko Magdalenę Cielecką. Oprócz niej, w filmie wzięli udział również inni znakomici aktorzy m.in. Dawid Ogrodnik, Tomasz Kot, Katarzyna Kwiatkowska, Marek Bukowski i Katarzyna Zawadzka.

Maria Rotkiel, psycholog i terapeutka rodzinna uznała, że „’Dzień czekolady’ to najmądrzejszy film, jaki można pokazać swojemu dziecku w tym roku, "Dzień czekolady" uświadamia nam, że wyobraźnia jest terapeutycznym pomostem między światem dzieci, a światem dorosłych. To ona pomaga wyzłościć złość i wypłakać smutek, odnaleźć poczucie bezpieczeństwa i radość po stracie. Dzięki wyobraźni można przepracować najtrudniejsze emocje i doświadczenia – dodaje psycholog.

Obraz zdążyli już pokochać nauczyciele, którzy uhonorowali go Nagrodą Nauczycieli podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! To jednak nie jedyne wyróżnienie, którą otrzymał "Dzień czekolady". Podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Kina Dziecięcego w Montrealu film zdobył nagrodę „Inis” za innowację oraz oryginalność.


"Dzień czekolady" to adaptacja nagradzanej i wpisanej na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” książki Anny Onichmowskiej pod tym samym tytułem. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zdecydował się objąć honorowym patronatem przedpremierę i premierę filmu.

 "Dzień czekolady" opowiada o przygodach Moniki i Dawida. Dwójkę niezwykłych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy uda im się spełnić marzenie i cofnąć czas? Poznaj z nimi tajemnicę starego zegara i obudź szalonego Skoczka Czasu, który za pomoc zażąda zapłaty w czekoladzie. Może dowiesz się również, kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka, którą przygarnął Dawid i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula. "Dzień czekolady" to opowieść o tęsknocie, miłości i wyobraźni tak potężnej, że niemożliwe staje się możliwe, zmieniając życie wszystkich bohaterów na zawsze.

"Dzień czekolady" od 31 maja można oglądać w kinach. Dystrybutorem filmu jest Mówi Serwis.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.06.2019
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska/SFP
Forum Dokumentu i Animacji. Czego szukają nadawcy?
KFF: Oświadczenie w sprawie filmu "Dobra zmiana"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll