PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.05.2019
„Tarapaty”, „Papusza” i "Twój Vincent” to kolejne polskie tytuły, które w najbliższych dniach pojawią się na platformie Netflix. Dzięki współpracy NEXT FILM i Netflix od marca w serwisie można już oglądać takie filmy, jak „Bogowie”, „Drogówka”, „Ziarno prawdy”, „Disco Polo” oraz produkcje własne: „Król życia” i „Po prostu przyjaźń”. Kolejne tytuły będą systematycznie włączane do oferty.
1 czerwca najmłodsi kinomani mogą spodziewać się prezentu z okazji Dnia Dziecka – premiery filmu "Tarapaty". Film Marty Karwowskiej to opowieść o tym, że przyjaźń to wcale nie taka prosta sprawa. Julka, bohaterka filmu, dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka, i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń. Na postawie scenariusza filmu "Tarapaty" powstała książka "Tarapaty" autorstwa Marty Karwowskiej i Katarzyny Rygiel.

Tego samego dnia na Netflixie zadebiutuje "Papusza" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. “Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów. Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany “Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. “Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.

“Papusza” to pierwszy polski film w języku romskim. Dużym atutem są czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Film zdobył liczne laury, w tym Wyróżnienie Specjalne Jury na festiwalu w Karlowych Warach, nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za drugoplanową role męską (Zbigniew Waleryś), muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz), charakteryzację (Anna Nobel-Nobielska) oraz Polskie Nagrody Filmowe Orły za najlepsze zdjęcia (Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń), scenografię (Anna Wunderlich), kostiumy (Barbara Sikorska-Bouffał), muzykę.

15 czerwca premierę w serwisie pojawi się "Twój Vincent" – niezwykłe dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zdobywca m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Globu oraz nominacji do Oscara dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. "Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyciła widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

Film Kobieli i Welchmana opowiada historię van Gogha poprzez jego obrazy. 27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. “Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię – odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Dystrybutorem kinowym filmów jest NEXT FILM, który wprowadził dotychczas na ekrany kin m.in. „Bogów” Łukasza Palkowskiego, „Sztukę kochania Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej, „Pokot” Agnieszki Holland czy „Kamerdynera” Filipa Bajona. W 2019 roku swoją premierę miały koprodukowany przez NEXT FILM „Underdog” z Erykiem Lubosem i Mamedem Khalidovem w rolach głównych, kolejna część kultowej komedii „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, komedia romantyczna „Całe szczęście” oraz „Słodki koniec dnia” z reżyserii Jacka Borcucha z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak w rolach głównych. W tym roku na ekranach kin pojawią się jeszcze m.in. komedia kryminalna „Na bank się uda”, film biograficzny „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, dramat historyczny „Piłsudski” czy realizowana na rynek międzynarodowy polska produkcja „The Coldest Game” – thriller szpiegowski z Billem Pullmanem w roli głównej.

Więcej informacji: Next-film.pl
AK
Next Film
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2019
Zobacz również
fot. Next Film
59. KFF. Nowe projekty dokumentalne. Pitching Docs to Start
„Ja teraz kłamię” w kinach od 28 czerwca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll