PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  25.05.2019
Podczas Forum Krytyki Filmowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza ogłoszone zostały wyniki Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
Jury XXIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Klara Cykorz, Paweł Felis, Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Agnieszka Jakimiak, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Andrzej Szpulak, Janusz Zaorski, Bartosz Żurawiecki, po zapoznaniu się z pracami 52 uczestników, na posiedzeniu w dniu 23 maja 2019 r. postanowiło jednogłośnie przyznać następujące nagrody:GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka (zdj.)  oraz 10 000 zł., otrzymuje
KLAUDIA RACHUBIŃSKA - Za zestaw znakomitych tekstów opartych na inspirujących paradoksach - jednocześnie imponujących pod względem literackim i rasowo krytyczno-filmowych; połączonych wspólnym tematem, ale przy tym odmiennych stylistycznie i dopasowanych do atmosfery omawianych filmów i seriali; za umiejętność wyciągania oryginalnych wniosków i odwagę w rozprawianiu się z powierzchownymi interpretacjami.

II nagroda, EX-AEQUO, po 3 000 zł.
MACIEJ KRYŃSKI - Za wyczulenie na język filmu, umiejętność twórczego posługiwania się językowym i myślowym skrótem oraz swobodę poruszania się na niebezpiecznym terytorium pogranicza sztuk.
MARCIN STACHOWICZ – za odwagę, rozmach, szerokie spektrum tematyczne i formalne, za paranoiczne ciągi i polityczne baśnie, czarodziejsko-pirackie rozmazywanie granicy między krytyką a literaturą.

III nagroda, 1500 zł.
DIANA DĄBROWSKA - za konsekwentny styl krytyczny, wyjątkowo wyczulony tak na ciągłość historii kina, jak i na indywidualne charaktery pisma twórców, których dzieła opisuje Laureatka z delikatnością i przenikliwością jednocześnie.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:
Sylwia Borowska-Kazimiruk - za tekst "Naked/Nude"- imponujący przykład eleganckiego i wnikliwego, a przy tym bardzo osobistego odczytania filmu.
Marcin Kempisty – za tekst "Elegia o Ralphie Demolce" - za elegancką miniaturę prozatorską, w której portret animowanego bohatera kreślony jest z empatią i wyczuciem szczegółu, składającymi się na niekonwencjonalną opowieść o analogowo-cyfrowym świecie.
Karol Kućmierz – za wdzięk stylu i zdolność przekornego przyglądania się nie tylko filmowym konwencjom w analizie perwersyjnej natury stand-upu i jego zwodniczej, autoterapeutycznej siły w tekście „Koniec z komedią” (na przykładzie „Nanette”).
Patrycja Mucha – za wyrażony w tekście "Pokolenie 16mm" krytyczny namysł nad filmowym portretem dojrzewania w latach 90.
Joanna Najbor - za znakomity literacko, gęsty od znaczeń i pulsujący miłością do kina esej o twórczości Lisandro Alonso.

Jury pragnie podkreślić bardzo wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”, które funduje nagrody dodatkowe i gości nas na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 26 lipca 2019 r. odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.

Już wkrótce nasza relacja ze spotkania z organizatorami Konkursu.


WRÓB
Konkurs im. Krzysztofa Mętraka
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2019
Zobacz również
Piotr Śliwiński – w kalejdoskopie dokumentu
72.MFF Cannes. Złota Palma dla "Parasite" Joon-ho Bonga
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll