PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krzysztof Kopczyński – znany reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, a także wykładowca akademicki – 21 maja 2019 roku obchodzi swoje 60. urodziny.
Jest warszawiakiem, całe swe zawodowe życie związał z tym miastem. W 1983 roku ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziesięć lat później obronił doktorat u prof. Marii Janion. Jeszcze w trakcie studiów zajął się pracą dziennikarską, redagując uniwersytecki miesięcznik „Głos Wolny Wolność Ubezpieczający”. Współpracownik podziemnego wydawnictwa CDN, współzałożyciel i wydawca miesięcznika „Ex Libris”, wykładowca akademicki związany z Zakładem Retoryki i Mediów Polonistyki Stosowanej UW.

Ma na swym koncie kilkadziesiąt artykułów naukowych dotyczących kultury polskiej XIX wieku i współczesnej oraz mediów, a także cztery książki („Przed przystankiem Niepodległość. Paryska »Kultura« i kraj w latach1980-1989”, Warszawa 1990; „Mickiewicz i jego czytelnicy. O recepcji wieszcza w zaborze rosyjskim w latach 1831-1855”, Warszawa 1994; „Od romantyzmu ku erze nowych mediów”, Kraków 2003; „Dybuk. Opowieść nieważności świata”, Warszawa 2017). Ta ostatnia została uznana za najlepszą publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji roku 2017, przynosząc mu Nagrodę im. Beaty Pawlak.

Główną pasją Kopczyńskiego jest jednak film. Od 1991 roku współpracuje z telewizją (od 1995 roku jako niezależny producent filmowy i telewizyjny). Jest właścicielem firmy Eureka Film, zajmującej się produkcją filmów i programów dokumentalnych, a także doradztwem medialnym. Wyprodukował ponad 70 filmów, m.in. 13-odcinkowy znakomity cykl „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” (2005-2009), na który spadła istna lawina festiwalowych trofeów – od Krakowa, przez Lizbonę, Pampelunę po Chicago, a także „Latawce” (2007) Beaty Dzianowicz, nagrodzone m.in. w Locarno, Abu Dhabi, Petersburgu i Kazaniu, „Warszawę do wzięcia” (2009) Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz, uhonorowane Złotym Lajkonikiem w Krakowie i Nagrodą Specjalną w Houston, czy polsko-rosyjski dokument Aleksandra Gutmana „17 sierpnia” (2009), nagrodzony m.in. w Montrealu, Berlinie, Trieście, Mumbaju, Belgradzie.

W 1992 roku Kopczyński zadebiutował jako scenarzysta dokumentem „Kot. Wspomnienie o Konstantym Jeleńskim”, zrealizowanym przez Jerzego Zalewskiego, a piętnaście lat później sam stanął za kamerą. Punktem wyjścia „Kamiennej ciszy” (2007) było wstrząsające zdarzenie, do jakiego doszło w 2005 roku w afgańskiej wiosce Spingul, gdzie zabito kobietę posądzoną o cudzołóstwo. Ten przejmujący dokument przyniósł Kopczyńskiemu wiele prestiżowych laurów, m.in. w Chicago, Guia de Isora, Kijowie, Lipsku i Krakowie. Podobnie jak jego kolejna realizacja – „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” (2015), nagrodzona m.in. w Krakowie, Odessie, Lipsku, Warszawie i Moskwie. Jak widać, dokumenty Kopczyńskiego – zarówno jeśli chodzi o ich zawartość treściową, jak i „wędrówkę festiwalową” – nie znają granic.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2019
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski/SFP
Dyplomaci obejrzeli „Słodki koniec dnia”
Henryk Janas – dokumentalnym okiem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll