PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dawid Ogrodnik, Anna Próchniak i Adam Szyszkowski zagrali w filmie „Oleg” w reżyserii Jurisa Kursietisa. Międzynarodowa premiera koprodukcji pokazywanej w sekcji Directors' Fortnight odbyła się podczas trwającego 72. MFF w Cannes.
Film "Oleg" opowiada o łotewskim rzeźniku Olegu (Valentin Novopolskij), który przenosi się w poszukiwaniu pracy do Belgii, gdzie zostaje wzięty pod skrzydła charyzmatycznego i nieprzewidywalnego polskiego kryminalisty (Dawid Ogrodnik). Bohater upada bardzo nisko, ale znajduje w sobie siłę, aby podnieść się z dna. To historia oparta na faktach, opowieść o aktualnej współcześnie migracji zarobkowej. Podobnie jak bohaterowie filmów Kena Loacha czy braci Dardenne Oleg jest nieustannie odrzucany przez kapitalistyczny system społeczny niedbający o prawa jednostki.

- Reżyser Juris Kursietis na festiwalu na Litwie zobaczył "Ostatnią rodzinę". Bardzo spodobała mu się moja rola Tomka Beksińskiego. Skontaktował się z agencją i po kilku miesiącach przyjechał do Polski. Stwierdziłem, że się z nim spotkam. Oczarowałem się jego osobą, wspaniale tłumaczył i ciekawie przedstawił postać Andrzeja. Na planie mieliśmy bliski kontakt, dawał mi dobre wskazówki" - mówił Dawid Ogrodnik w rozmowie z Marciem Radomskim.

Kadr z filmu "Oleg", materiały prasowe

Pierwsze festiwalowe recenzje są pozytywne. "Screen International" zwraca uwagę na bardzo dobry i złożony scenariusz wciągający widza w mroczną opowieść."Hollywood Reporter" pisze o rzemiośle twórców: "Kursietis i jego zespół, zwłaszcza operator Bogumił Godfrejow, zachwycają wysokim poziomem realizacyjnym. Klaustrofobiczne zdjęcia, częste zbliżenia na twarze bohaterów idealnie wpisują się w całą historię". Twórcą zdjęć do filmu jest polski operator Bogumił Godfrejow. Film kręcono na Łotwie i w Belgii.


Bohaterowie mówią pięcioma językami - rosyjskim, łotewskim, polskim, angielskim i flamandzkim. "Oleg" jest koprodukcją Łotwy, Litwy, Belgii i Francji. Na razie nie wiadomo czy film będzie pokazywany w Polsce.

72. MFF w Cannes potrwa do 25 maja.Marcin Radomski/Cannes
MFF Cannes
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Już wkrótce GRAND PRIX KOMEDA
Box office. Kwiecień słaby, ale nie do końca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll