PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rozpoczęła się 72. edycja MFF w Cannes. Podczas imprezy, która potrwa do 25 maja, polscy filmowcy będą obecni podczas wielu filmowych wydarzeń.
W Jury konkursu głównego znalazł się Paweł Pawlikowski, ubiegłoroczny laureat nagrody za najlepszą reżyserię „Zimnej wojny”. W tym roku przewodniczącym komisji oceniającej filmy w konkursie głównym będzie meksykański reżyser Alejandro Gonzalez Inarritu - autor takich filmów jak "Birdman" czy "Zjawa". Oprócz Pawlikowskiego w jury zasiądą aktorki Elle Fanning i Maimouna N'Diaye, reżyserki Kelly Reichardt i Alice Rohrwacher, twórca komiksów Enki Bilal oraz reżyserzy i scenarzyści Robin Campillo i Jorgos Lantimos.

Do konkursu studenckich filmów krótkometrażowych Cinéfondation zakwalifikowały się dwie produkcje łódzkie Szkoły Filmowej - „Duszyczka” Barbary Rupik i „Roadkill” Leszka Mozgi. W sekcji prezentowane są filmy ze szkół filmowych. W tym roku do selekcji zgłoszono ponad 2000 filmów z całego świata, z czego wybrano tylko 17 (14 fabularnych i 3 animacje).

Film Barbary Rupik to niezwykle bogata i plastyczna animacja. Opowieść rozpoczyna się gdzieś przy brzegu rzeki, to tam ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

„Roadkill” to film polskiego reżysera mieszkającego w Wielkiej Brytanii. Obraz został zgłoszony na festiwal w Cannes przez Londyński Uniwersytet UAL. Animacja powstała w całości w Polsce, gdzie twórca spędził większość życia, tu także studiował aktorstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. „Roadkill” to animowany thriller zrealizowany w technice animacji poklatkowej. Film przedstawia świat, w którym gatunkiem dominującym są jelenie. Pewnego wieczoru jeden z samców jedzie na przejażdżkę. Nic nie zapowiada nieszczęśliwego wypadku. Więcej informacji o filmie: https://roadkill.info/.

Z kolei „Kanał" Andrzeja Wajdy znalazł się w programie sekcji Cannes Classics 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes prezentującej filmy po rekonstrukcji cyfrowej. "Kanał" Andrzeja Wajdy został rekonstruowany w 4K pod nadzorem artystycznym reżysera i współpracującego z nim Jerzego Wójcika. Wyróżniony w 1957 roku na MFF w Cannes Nagrodą Specjalną Jury "Kanał" Andrzeja Wajdy to pierwszy polski film poświęcony tragedii Powstania Warszawskiego i losom żołnierzy AK. Pierwowzorem scenariusza było opowiadanie Jerzego Stefana Stawińskiego ("Człowiek na torze", "Zamach", "Eroica", "Zezowate szczęście"), które podsunął Wajdzie Tadeusz Konwicki.

"Kanał", reż. Andrzej Wajda, fot. Studio Filmowe Kadr.

Podczas 16. edycji przeglądu filmów krótkometrażowych Short Film Corner w Cannes zostanie zaprezentowanych 9 polskich produkcji, w tym m.in. „Moje serce” Damiana Kocura, „Nie moja bajka” Zuzanny Karpińskiej, „Couple In A Room Smoking Cigarettes” Katarzyny Gondek, „Tsantsa” Robina Lipo, „Song For The Wooden Heart” Davida Sigirsta, „Pamiętnik nieznanego żołnierza” Dominiki Ożarowskiej, „Krzyż na drogę” Sonji Orlewicz-Zakrzewskiej, „Powrót” Marcina Zbyszyńskiego.
W tym roku po raz pierwszy odbędzie się prezentacja pięciu projektów filmów krótkometrażowych znajdujących się w produkcji lub postprodukcji. W pitchingu wezmą udział przedstawiciele branży filmowej – dystrybutorzy, selekcjonerzy festiwali, instytucji finansujących, producentów itp., zajmujących się filmem krótkometrażowym. Wśród pięciu projektów znalazły się dwa z Polski: „Dalej jest dzień” Damiana Kocura i polsko-francuska koprodukcja „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera. Pitching odbędzie się 22 maja o godz. 10, Short Film Corner, sala konferencyjna. Więcej: www.cannescourtmetrage.com/en/actualites/focus-wip-1st-edition-the-chosen-projects.

W tym roku w Cannes w ramach targów filmowych Marché du Film akredytowanym gościom pokazane zostaną nowe polskie filmy i koprodukcje, w tym m.in. pokazywany w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, nagrodzony na Sundance „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha czy „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza.

W gronie uczestników 20. edycji prestiżowego programu „Producers on the Move” znalazła się polska producentka Małgorzata Staroń. Udział w programie ma służyć nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię. „Producers on the Move” organizowane jest przez European Film Promotion.

Wśród wybranych do tegorocznej edycji polskich filmów na różnych etapach produkcji (works-in-progress), które zaprezentowane zostaną w programie New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes znalazły się następujące projekty:
•    „#toomanykicks” w reżyserii Macieja Ślęzaka, produkcja DayDream Production,
•    „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, produkcja East Studio,
•    „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego, produkcja Akson Studio,
•    „Syndrom zimowników” w reżyserii Piotra Jaworskiego, produkcja Kalejdoskop Film,
•    „Tony Halik. Born for Adventure” w reżyserii Marcina Borchardta, produkcja Furia Film.

Na planie filmu "Broad Peak", reż. Leszek Dawid, fot. East Studio.

W ramach programu HAF Goes To Cannes, dzięki wygranej na prestiżowych targach 17th Hong Kong-Asia Film Financing Forum, pokazany zostanie pierwszy pełnometrażowy film Darii Woszek pt. „Maryjki”.

16. edycja Producers Network, cyklu branżowych spotkań w ramach 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, odbędzie się w dniach 15-21 maja. W wydarzeniu, którego partnerem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej wezmą udział producenci z Polski. W towarzyszącym festiwalowi w Cannes wydarzeniu rokrocznie uczestniczy ok. 550 przedstawicieli branży filmowej z całego świata. Udział w tej imprezie to doskonała okazja, aby poznać potencjalnych partnerów do koprodukcji, dystrybucji czy promowania swojego filmu. W programie tegorocznej edycji Producers Network udział weźmie 5 producentów z Polski:
•    Alicja Albrecht (Bluescreen Sp. z o.o.)
•    Anna Bławut-Mazurkiewicz (Aura Films Sp. z o.o.)
•    Marta Habior (No Sugar Films)
•    Kamil Przełęcki (Cineo Studio Sp. z o.o.)
•    Krzysztof Sołek (Film Polska Productions)

W tym roku organizowane przez PISF polskie stoisko będzie mieściło się na terenie Village International – Riviera #117, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Festiwalowego oraz innych stoisk narodowych kinematografii. Stoisko będzie miejscem spotkań przedstawicieli PISF, producentów oraz partnerów z przedstawicielami międzynarodowej branży filmowej i festiwali, agentami sprzedaży światowej, dystrybutorami oraz prasą zagraniczną. Głównym celem stoiska jest promocja polskich filmów oraz branży filmowej i zachęt. Codziennie od piątku do wtorku (17-21 maja) w godzinach 12-13, na stoisku będą odbywać się sesje pytań i odpowiedzi skierowane do osób zainteresowanych wprowadzonym niedawno w Polsce systemem wsparcia produkcji audiowizualnej.

Więcej informacji o 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes: www.festival-cannes.com.
AK
SFP/PISF
Ostatnia aktualizacja:  14.05.2019
Zobacz również
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
38. Młodzi i Film: Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych
12. MFFA Animator: Znamy wyniki selekcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll