PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nyski Festiwal Filmowy zaprezentował w tym roku blisko 120 filmów w ramach trzech konkursów i sekcji w kinach w Niemczech, Polsce i Czechach. 11 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu zostały przyznane i wręczone statuetki festiwalowe Nyskich Ryb.
Najlepszym filmem fabularnym uznano niemiecką produkcję „Melancholijna dziewczyna" (niem. Das melancholische Mädchen) Susanne Heinrich. Jury w składzie: niemiecki aktor i reżyser Thomas Wendrich, polska filmoznawczyni Diana Dąbrowska oraz czeska producentka filmowa Jana Cisar wybierało filmy fabularne z Niemiec, Polski i Czech.

Nagrodę ufundowaną przez gazetę Sächsische Zeitung za najlepszą kreację aktorską otrzymał Jacek Braciak za rolę w filmie "Córka trenera" w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Nagrodę za najlepszą scenografię, ufundowaną przez miasto Görlitz, jury przyznało Jagnie Dobesz za polsko-czesko-szwecką produkcję „Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej. Natomiast Nyską Rybę za najlepszy scenariusz, ufundowaną przez Liberecký kraj (Kraj Liberecki), otrzymała Gabriela Muskała także za pracę nad filmem „Fuga“  Smoczyńskiej. Specjalne wyróżnienie w ramach konkursu filmu fabularnego trafiło do Anatola Schustera za film "Pani Stern" (niem. Frau Stern).

 

Film „Miłość bezwarunkowa“ Rafała Łysaka otrzymał ufundowaną przez miasto Zittau nagrodę za najlepszy film dokumentalny. Specjalne wyróżnienie w ramach konkursu filmu dokumentalnego otrzymała Ewa Kochańska za film "Jazda obowiązkowa”. Nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy przyznano filmowi „Siostry“ Michała Hytrosia. Wyróżnienie honorowe Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzymał polski aktor Jan Nowicki.


Nagroda publiczności za najlepszy film fabularny programu 16. Nyskiego Festiwalu Filmowego trafiła do czeskiego filmu fabularnego „Domek letniskowy na sprzedaż” (cz. Chata na prodej) w reżyserii Tomáša Pavlíčka , a za najlepszy film krótkometrażowy uznano niemiecką produkcję "Ostatnie pięć minut świata" (niem. Die letzten fünf Minuten der Welt) reżyserii Jürgena Heimüllera.


Następna edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 26 - 31 maja 2020 roku.

Szczegóły: www.neissefilmfestival.net.

MR
Neisse Filmfestival
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Noc Muzeów w krakowskim kinie Kijów. Centrum
Rusza nabór na XXVII edycję Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll