PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.05.2019
W warszawskim kinie Kultura Sekcja Filmu Dokumentalnego SFP zaprezentowała przedpremierowo film „In Touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego. Dokument pokazywany jest premierowo na trwającym właśnie 16. Millennium Docs Against Gravity w Warszawie.

Od lat 80. do Islandii wyjechał co trzeci mieszkaniec mazurskiej wsi Stare Juchy. Paweł Ziemilski o tym trendzie dowiedział się jeszcze w Szkole Filmowej w Łodzi, kiedy kręcił dokument „Rogalik” koło Ełku. „In Touch” opowiada o zbiorowej emigracji i szczególnej więzi jaka zrodziła się pomiędzy tęskniącymi za sobą rodzinami. „Poprosiłem kilka osób, żebym mógł posłuchać ich rozmów skype’owych z najbliższymi z Islandii. Miałem uczucie podobne do tego, które sam mam podczas rozmów na Skype, że jest fajnie, że widzę tę osobę, że mogę przekazać informacje z dnia codziennego, ale po zakończeniu rozmowy niewiele czuję” - przyznaje reżyser filmu. Ziemilski pojechał na Islandię i nakręcił dokument o codzienności Polaków. „Pierwsza fala emigrantów to były głównie kobiety pracujące w przetwórstwie rybnym i mężczyźni pływający na kutrach łowiących ryby, ale z czasem społeczność zaczęła się rozrastać” – dodaje twórca. W Polsce zostało głównie starsze pokolenie oczekujące powrotu dzieci i wnuków. Operator Filip Drożdż, nawiązując do japońskich albumów ze zdjęciami, połączył rodziny wizualnie wykorzystując pomysłowe techniki projekcji i montażu. Połowa rodziny znajduje się w pomieszczeniu na Mazurach, a druga, nagrana na Islandii, pokazywana jest na projekcji nadrzwiach szopy, blaszanego garażu lub na ścianie. Wyświetlane obrazy wideo i nagrania rozmów Skype sprawiają wrażenie, jakby cała rodzina była razem.


 


„In Touch” to film o bliskości, miłości i tęsknocie. Opowiada o historii tu i teraz, emigracji, która zaczęła się ponad 30 lat temu i trwa do dziś. Tematem filmu jest komunikacja i przenikanie się dwóch rzeczywistości. „Wierzę, że dokument to spotkanie z drugim człowiekiem. Aby film był dobry nie tylko ja muszę chcieć go dobrze zrobić, ale też bohater musi czuć potrzebę wzięcia w nim udziału” – mówi Ziemilski. Reżyser zbliża się do bohaterów ukazując ich intymność. „My Polacy nie mówimy sobie, że się kochamy i tęsknimy. Emocje wyrażamy gestami lub przebywaniem z drugim człowiekiem. Nie widzę w tym nic złego, ale problem pojawia się, gdy nie mamy kontaktu fizycznego. Wtedy brakuje nam deklaracji – dodaje. Reżyser chciał uzyskać wyznania osób, które nigdy nie padały przez kontakt telefoniczny lub bezpośredni. Miłość werbalizowała się w momencie długiej rozłąki.


fot. Borys Skrzyński/SFP


Paweł Ziemilski jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi oraz Szkoły Wajdy w Warszawie. Nominowany do nagród IDFA za dokumentalny film „Rogalik”, nagradzany również m.in. na: Festiwalu Zagreb Dox, festiwalach w Oberhausen, Pekinie, Bukareszcie i Krakowie. Oprócz reżyserii zajmuje się animacją społeczną. Za produkcję jego najnowszego filmu „In Touch” odpowiada firma NUR reprezentowana przez Łukasza Długołęckiego i Haukura Hrafnssona. Dokument otrzymał Specjalną Nagrodę Jury konkursu średniometrażowego podczas 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w 2018 roku oraz Human Values Award of the Hellenic Parliament przyznana przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy TIFF w Salonikach w 2019 roku.


Polska premiera filmu odbywa się podczas trwającego właśnie 16. Millennium Docs Against Gravity w Warszawie i kilku innych miastach.


Szczegóły tutaj: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/In-Touch

Marcin Radomski
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Off Camera Pro Industry. Anioły biznesu na filmowej ścieżce
60/65, czyli 60 filmów w Konkursie głównym na 65. OKFA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll