PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Czy samolot jest symbolem nowoczesności i wolności, czy raczej katastrof, zamachów i głębokich politycznych podziałów? W polskim pawilonie na 58. Biennale w Wenecji artysta Roman Stańczak dosłownie wywraca luksusowy jet na drugą stronę, szukając w tym geście uniwersalnych znaczeń. Zmagania rzeźbiarza z materią oraz jego rozważania o przypisywanej jej symbolice przedstawia film dokumentalny Anny Zakrzewskiej i Łukasza Rondudy. Rejestracja procesu twórczego stanowi punkt wyjścia do opowieści o dramatycznym losie artysty, który po wielu latach życiowego wykluczenia i niebytu w świecie sztuki, powrócił do aktywności, niemal od razu realizując rzeźbę na najważniejszej imprezie artystycznej na świecie.
Koncepcja rzeźby Stańczaka przekonała ministerialną komisję złożoną z krytyków wywodzących się ze zantagonizowanych środowisk, rzadko zgadzających się ze sobą co do tego, co oznacza dobra sztuka i kim jest dobry artysta. Dla jednych tytułowy LOT to filozoficzna próba spojrzenia pod podszewkę materialnego świata, dla innych metafora polskiej rzeczywistości po katastrofie smoleńskiej.


Sam artysta podobną praktykę stosował już w latach dziewięćdziesiątych, wywracając na drugą stronę mniejsze obiekty czy zdzierając politurę z mebli i patrząc w ten sposób na ciemną stronę transformacji. Teraz, nicując pełnowymiarowy samolot, zadaje pytania o znaczenie swojego gestu. Chce brać na siebie odpowiedzialność za scalanie rozdartego społeczeństwa czy raczej przepracowuje prywatne traumy?

fot. Kijora Film.

W poświęconym pracy Stańczaka filmie twórcy przyglądają się, jak 15 metrowy, niegdyś luksusowy, pasażerski jet traci swoją formę i funkcję, by w końcu wypełnić polski pawilon w Wenecji. Przestrzeń wystawiennicza staje się hangarem, hangar staje się przestrzenią wystawienniczą. Jednocześnie ukazana jest ciężka fizyczna praca artysty, towarzysząca powstaniu rzeźby. Dla Stańczaka to forma oczyszczenia, fizycznego i duchowego, po wielu latach choroby alkoholowej oraz ryzykownych eksperymentów na granicy życia i śmierci.

Roman Stańczak, fot. Kijora Film.

W filmie, podobnie jak w powstającej pracy, w naturalny sposób mieszają się wątki osobiste z narodowymi i międzynarodowymi. Pytania o nowoczesność i technologię łączą się z próbą podsumowania biografii 50-letniego artysty: historią o dzieciństwie spędzonym na ziemiach odzyskanych, nauce fachu w słynnej zakopiańskiej szkole Kenara, zakładaniu na Podhalu charyzmatycznych wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, wreszcie z pokoleniowym doświadczeniem Stańczaka i innych twórców ze słynnej pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskim ASP.

Film pokaże także reakcje międzynarodowej publiczności w Wenecji. Jak sensy monumentalnej rzeźby odczytają odbiorcy ze świata? Czy dostrzegą tu krytykę kapitalistycznego luksusu dla wybranych, czy raczej próbę pogodzenia skłóconej polskiej wspólnoty? Czy Stańczak – szaman odprawiający artystyczny rytuał – budzi duchy ofiar katastrof i zamachów czy wygania własne demony?

fot. Kijora Film.

Zdjęcia do filmu zrealizowali Nicolas Villegas, Marcin Lesisz i Magdalena Seweryn. Producentem filmu jest Anna Gawlita z Kijora Film. Film koprodukują Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i TVP S.A., FINA - Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
AK
Kijora Film
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2019
Zobacz również
fot. Kijora Film.
Studio Munka-SFP ogłasza nabór do swoich programów
Uroczyste otwarcie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll