PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Warszawie zainaugurowano działalność Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano program wydarzeń inauguracyjnych: projekcji i warsztatów filmowych. Organizatorzy przedstawili plany, które CKF będzie realizować od jesieni.

„Kto jest bohaterem naszych czasów?” – zapytała zebranych na konferencji prasowej w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie Joanna Rożen Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 8 maja 2019 roku w epicentrum zainteresowania znalazła się nowa instytucja powołana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. Centrum ma służyć rozwojowi kultury filmowej, jej upowszechnianiu, ożywianiu i inicjowaniu. Celem jest krzewienie uznania dla kina, kształtowanie świadomej publiczności poprzez prezentację filmów oraz promowanie filmowych projektów artystycznych.


Joanna Rożen Wojciechowska, fot. Tomasz Sagan


"Nasz patron Andrzej Wajda to był człowiek pasji i tą pasją chcemy zarażać wszystkich" - podkreśliła dyrektorka. Dodała, że celem Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest "służenie mieszkańcom Warszawy, w różnych dzielnicach, różnych grupach wiekowych". „Żyjemy filmem. Codziennie odnajdujemy go w naszym otoczeniu. Dzięki kulturze filmowej stajemy się pełniejsi, bardziej wrażliwi, szczęśliwsi” – mówiła Joanna Rożen Wojciechowska przedstawiając cele programowe instytucji.


W trakcie uroczystości został odczytany list żony reżysera Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, która napisała, że z "największą radością wita powstanie Centrum Kultury Filmowej i kina im. Andrzeja Wajdy". "Mam nadzieję, że Centrum znajdzie się na Żoliborzu, miejscu tak mu bliskim. Przeżyliśmy tutaj razem najszczęśliwsze 43 lata naszego życia" - wyznała Zachwatowicz-Wajda.


Klara Bogusławska, fot. Tomasz Sagan


Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy składa się z kilku działów:


*****

Dział edukacji filmowej: Niewinni Czarodzieje


WARSAW FILM NEST

Warsaw Film Nest to kompleksowy program skierowany do licealistów i studentów: pasjonatów kina, ale też osób, które chcą się dowiedzieć, który z zawodów filmowych odpowiada jego zainteresowaniom i predyspozycjom. To pierwszy stopień wtajemniczenia dla tych, którzy w przyszłości chcą dołączyć do grona profesjonalistów branży audiowizualnej. Współautorką programu Warsaw Film Nest jest Edyta Wróblewska, reżyserka filmowa i teatralna.


TRAMPOLINA DO KINA

Trampolina do kina, czyli filmowa pracownia edukacyjna. Uczestnicy zajęć zaprojektują kostiumy dla aktorów, zanimują swoje zabawki tak, by stały się bohaterami filmu, poznają, czym jest montaż filmowy i przeżyją wiele wesołych przygód w świecie filmu.


Katarzyna Ślesicka, fot. Tomasz Sagan 


******

Dział projekcji filmowych: Powidoki


DKF X

Nazwa Dyskusyjnego Klubu Filmowego X jest nawiązaniem do osiągnięć Zespołu Filmowego X, na czele którego stał Patron, Andrzej Wajda. DKF-y podzielone będą na cykle tematyczne, np. "Jak to jest zrobione" i "Pierwszy raz". Uczestnicy będą dyskutować o sposobach stosowanych przez największych twórców przy kreowaniu technicznej strony filmu i tworzeniu uniwersalnego języka kina. DKF "Serialowy" czy "Krótkometrażowy" to kolejne przykłady cykli. Pojawi się również DKF "Kamienie milowe polskiej i światowej kinematografii" – tu rozwijana będzie wiedza filmoznawcza. W DKF "Smyk" o filmie rozmawiać będą dzieci. Najważniejszym cyklem Dyskusyjnego Klubu Filmowego X będzie kurs Wajdowski: DKF "Wajda". Tematem cyklu będą reinterpretacje i nowe odczytania filmów Andrzeja Wajdy w kontekstach współczesnych. Misją Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jako miejskiej instytucji kultury jest także organizowanie warszawskich premier filmów ważnych dla polskiej kinematografii.


Inaugurując działalność w Roku Marka Edelmana CKF współorganizuje premierę filmu Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman …i była miłość w getcie”. Esej dokumentalny wybitnej reżyserki i operatorki łączący elementy fabularne to wspólne dzieło trojga filmowców - Andrzej Wajda wyreżyserował sceny fabularne, a ich scenariusz stworzyła Agnieszka Holland. Film „Marek Edelman …i była miłość w getcie” pokazany zostanie w ramach 16. Millennium Docs Against Gravity. Podczas premiery w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w niedzielę 12 maja o godz. 19:30 obecny będzie syn Marka Edelmana, Aleksander Edelman.


GRAND PRIX WARSZAWA

Kultura filmowa to też festiwale, werdykty i wielogodzinne maratony w kinach. Z myślą o tych, którzy rzadziej wyjeżdżają z Warszawy po filmowe odkrycia, w cyklu zatytułowanym GRAND PRIX WARSZAWA zaprezentowane zostaną tytuły nagradzane na ważnych imprezach branżowych.


KINO LETNIE W CKF

Latem kultura filmowa wykracza poza salę kinową i wnika w miasto. Po zmroku filmy można wyświetlać wszędzie: na murach, w parku, na placach i muzealnych dziedzińcach, na Bulwarach Wiślanych oraz na warszawskiej plaży… Pokazy filmów odbędą się na barce nad Wisłą i na Placu Defilad obok baru Studio.


WARSZAWSKIE SPACERY FILMOWE

Warszawa, ta dawna, jak i ta współczesna, jest przesycona kulturą filmową. Cykl „Warszawskich Spacerów Filmowych”, podczas których wraz z przewodnikami-kinofilami będzie można eksplorować miasto w poszukiwaniu budynków, ulic i zaułków z filmową historią w tle.


 

Anna Rembowska, fot. Tomasz Sagan 


*****

Dział badań i rozwoju: Bez znieczulenia


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO STAŁE

 

Kultura filmowa to indywidualny rozwój poprzez lekturę. CKF chce inspirować do czytania i pisania o kinie. Celem jest stworzenie biblioteki wspomnień, reportażu, prac popularnonaukowych, refleksji filmoznawczych, monografii i albumów o kinie. Wydawnictwo Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy nosi nazwę ŚWIATŁO STAŁE, tak jak popularne na planach filmowych lampy światła stałego.

Pierwszą publikacją będzie autorska pozycja Stanisława Janickiego „Andrzej Wajda: remanent marzeń”. To symboliczny hołd dla Patrona naszej instytucji. Realizowane przez Wajdę przedsięwzięcia stanowiły średnio jedną czwartą projektów, nad którymi pracował. Do niezrealizowanych scenariuszy wracał po latach, nadając im nowe kształty, na których swe piętno odciskała historia i jego własne dojrzewanie - jako artysty i człowieka. O swych nienakręconych filmach mówił: „Marzenia są ciekawsze”. Janicki i Wajda rozmawiali o nich przez pięć dziesięcioleci, często przed kamerami. Z rozmów miała powstać książka, jednak nikt nie chciał jej wydać; kolejne nagrania przerwał stan wojenny. W 2016 roku, z okazji dziewięćdziesiątych urodzin reżysera, doszło do ponownego spotkania w studiu Telewizji Kino Polska, gdzie Wajda i Janicki rozmawiali o następnych filmach, które nie powstały… Umówili się na kolejną rozmowę, ale ta była ich ostatnią. Opowieść Janickiego to nie tylko portret Wajdy - twórcy i myśliciela - na tle burzliwej historii Polski, ale też historia wieloletniej przyjaźni dziennikarza i reżysera.


PRACOWNIA BADAWCZA

Kultura filmowa to też wiedza o kinie, dane, statystyki. Jednym z pierwszych zadań Pracowni badawczej jest badanie rynku filmowego, w tym branży producenckiej, pod kątem deficytowych zawodów filmowych.


MEDIATEKA IM. A. WAJDY

Mediateka im. Andrzeja Wajdy to przedsięwzięcie wielopłaszczyznowe i długofalowe, mające na celu prezentowanie opracowań i dotyczących dorobku kinematograficznego Andrzeja Wajdy: filmów fabularnych i dokumentalnych, zarejestrowanych wywiadów i notacji. Także publikacji książkowych jego autorstwa i na jego temat oraz tekstów filmoznawczych, recenzji, monografii i studiów nad jego twórczością, które pojawiły się w formie książek, czasopism i prac naukowych. Mediateka będzie również gromadziła materiały dotyczące innych twórców polskiego filmu - fragmenty prywatnych zbiorów filmowców i kinofilów, notacji archiwalnych i rejestrowanych na bieżąco oraz wszelkiego rodzaju cyfrowych artefaktów związanych z kulturą filmową i historią filmu.

Inaugurację Mediateki, która od momentu swego powstania będzie się sukcesywnie rozrastać, CKF planuje na rok 2021, a będzie ona funkcjonować w dwóch wymiarach: jako portal online, który udostępniać będzie wiele swoich materiałów zdalnie, oraz pracownia stacjonarna, do której zaprosimy wszystkich wielbicieli i badaczy kina.


Goście uroczystości, fot. Tomasz Sagan


W zespole kierowanym przez Joannę Rożen Wojciechowską znalazły się same kobiety. Działem Edukacji Filmowej: Niewinni Czarodzieje  pokieruje Katarzyna Ślesicka, Działem Projekcji Filmowych: Powidoki zawiadywać będzie Klara Bogusławska a Dział Badań i Rozwoju: Bez znieczulenia powierzono Annie Rembowskiej.


*****

Program wydarzeń inauguracyjnych: projekcji i warsztatów filmowych:

 

http://ckf.waw.pl/wydarzenia/

Marcin Radomski
CKF im. Andrzeja Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2019
Zobacz również
fot. Tomasz Sagan
Trwają zdjęcia do dokumentu „Lot”
Rusza nabór na Script Wars
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll