PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.05.2019
Najbliżsi oraz przedstawiciele środowisk twórczych pożegnali dzisiaj Stanisława Jędrykę - wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autora kultowych filmów i seriali takich, jak „Do przerwy 0:1” „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Stanisław Jędryka miał 85 lat.
Msza św. Pogrzebowa odbyła się w Kościele sióstr Wizytek w Warszawie. Mszę poprowadził ks. Andrzej Luter, duszpasterz środowisk twórczych. Reżyser spoczął na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie. Twórcę żegnali najbliżsi przyjaciele i przedstawiciele kultury m.in. wiceminister kultury Paweł Lewandowski, prezes SFP Jacek Bromski, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP Andrzej Jasiewicz, Justyna Radzymińska, Wiktor Skrzynecki, Radosław Piwowarski, Ewa Wiśniewska, Zbigniew Kowalewski, Ewa Misiewicz, Zbigniew Karpowicz, Piotr Śliwiński, Zbigniew Hałatek i przedstawiciele sosnowieckiego magistratu, gdzie Stanisław Jędryka się urodził.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski odczytał list od ministra kultury prof. Piotra Glińskiego: - Żegnamy jednego z najwybitniejszych twórców filmu polskiego dla dzieci i młodzieży, człowieka ogromnej pasji i talentu, zaangażowanego w pedagogikę kina artystę. (…) Naczelnym zadaniem i wyzwaniem dla śp. Stanisława Jędryki była intencja włączania tematów społecznie istotnych do dyskursu publicznego – dodawał wicepremier w liście.

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Zmarłego żegnał również prezes SFP Jacek Bromski: - Mniej więcej półtora roku temu przyszedł do mnie Stasio i powiedział: Nie mam żadnej rodziny więc czy Stowarzyszenie zajmie się moim pogrzebem? Powiedziałem mu: Oczywiście Stasiu, nie martw się, zajmiemy się wszystkim, bo przecież to my jesteśmy twoją rodziną. Stasio zawsze był z nami. Nie opuszczał żadnej okazji, żeby się spotkać w gronie filmowców. Przychodził codziennie na obiady do Kultury, brał udział w naszych okolicznościowych uroczystościach - premierach filmowych, comiesięcznych projekcjach Koła Seniora, wycieczkach, wielkanocnych i gwiazdkowych spotkaniach. Był z nami zawsze. Znaliśmy się i przyjaźniliśmy czterdzieści parę lat. A teraz go zabrakło. Żegnaj Stasiu.

- Z wielkim smutkiem żegnamy dzisiaj Stanisława Jędrykę – wspominał Andrzej Jasiewicz, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP - naszego kolegę i przyjaciela, wybitnego reżysera, twórcę kultowych filmów i seriali dla młodzieży, na których wychowały się całe pokolenia Polaków. „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” czy „Szaleństwa Majki Skowron” – to tytuły, które stały się nieodłącznym elementem biografii wszystkich tych, którym przyszło dorastać w czasach PRL-u. (…) Filmy Stanisława Jędryki były czymś w rodzaju trzeciego filara edukacyjnego, uzupełniając znakomicie szkołę i rodzinę w procesie wychowawczym. On sam kokieteryjnie bagatelizował ten „dydaktyczny” walor swojej twórczości, twierdząc, że przede wszystkim chciał opowiadać ciekawe historie, których bohaterami są dzieci. Sprawiało mu wielką frajdę, że choć czarno-białe i wiekowe, jego filmy były ciągle żywe. Pokazywaliśmy je dość często w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich programu Polskie Kino Młodego Widza. Stanisław bardzo chętnie uczestniczył w tych pokazach. Czerpał ogromną przyjemność z kontaktów z widzami. Kiedy obserwował żywiołowe reakcje i słuchał entuzjastycznych wypowiedzi młodych kinomanów miał pełne prawo czuć się twórcą spełnionym – mówił Jasiewicz.

Drogi Staszku – wspominała zmarłego fotografka Justyna Radzymińska. - Dziś my wszyscy, rodzina, przyjaciele – ci bliżsi i dalsi, współpracownicy i koledzy po fachu, znajomi, fani i wielbiciele twoich filmów, żegnamy się tylko z twoją fizycznością, której bez wątpienia wielu z nas będzie brakowało. Dziękuję za wszystko i zachowuję w pamięci nasze wszystkie wspólnie zrobione fotografie. Bo jak powiedział ksiądz Jan Twardowski: „Można odejść i wciąż być blisko”. I jeszcze jedna piękna sentencja, która mówi, że „człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”. Stasiu, pamięć o tobie będzie żyła dzięki twojej twórczości i naszej pamięci.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.05.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Spot Festiwalu Młodzi i Film
Stanisław Trzaska – w ciemnej i jasnej tonacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll