PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do naszych krajów sąsiednich i do najdalszych zakątków globu - filmy dokumentalne w sekcjach “Gdzieś w Europie” i “Opowieści ze świata” zapraszają widzów wszędzie tam, gdzie rozgrywają się niezwykłe historie. W programie nocne przejazdy karetką ulicami Meksyku, wizyta w trudno dostępnej wiosce w Papui-Nowej Gwinei czy odkrywanie fenomenu kultu szatana w USA.

Gdzieś w Europie

 

- Sekcja “Gdzieś w Europie” to w tym roku przede wszystkim dokumentalne portrety, czasami bardzo kontrowersyjne. Bohaterami filmów będą zarówno znane osoby: politycy jak Anatolij Sobczak czy artyści jak Mania Akbari albo Peter Kalmus, a także anonimowe postacie ze swoimi równie fascynującymi biografiami - mówi Patrycja Czarny, koordynatorka sekcji “Gdzieś w Europie”.

 

W tym roku w programie “Gdzieś w Europie” znajdą się trzy filmy o artystach. Performer Peter Kalmus w dokumencie “Szalony przeciw narodowi” zabierze widzów w podróż po rodzimej Słowacji. Bohater nie boi się politycznych konfrontacji, organizuje happeningi, walczy z reliktami komunizmu i przejawami nacjonalizmu. Siv Wennberg, szwedzka bohaterka “Zemsty diwy” była prawdziwą gwiazdą opery. Nagle jednak wszystko minęło - uznana za trudną we współpracy, spotkała się z narastającą krytyką. Film pokazuje jej przygotowania do powrotu na scenę.

 

Natomiast “Księżyc dla mojego ojca” to intymny dokument, w którym opowieść o cielesności splata się z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Filmowe listy irańskiej reżyserki, Manii Akbari i jej partnera, Douglasa White’a, przeplatają się z medyczną dokumentacją, fotografiami rodzinnymi czy ujęciami z metra. Ten kolaż tworzy spójną artystyczną wypowiedź współczesnej kobiety.

 

W dokumencie “Sprawa Sobczaka”, o prawniku, polityku, merze Petersburga i mentorze Władimira Putina opowiedzą członkowie jego rodziny, przyjaciele i współpracownicy. Anatolij Sobczak był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych przemian politycznych lat 90., tworzył nową postkomunistyczną konstytucję, ale też przyczynił się do wzrostu korupcji.

 

Ostatni film w tej sekcji, “Umierasz tylko dwa razy”, to dokumentalny thriller o izraelskim reżyserze, który niespodziewanie dowiaduje się, że w Innsbrucku żył człowiek podający się za jego dziadka. Kto ukradł tożsamość Ernsta Bechinsky’ego i przez kilka lat pełnił najważniejszą funkcję w tamtejszej Gminie Żydowskiej?



"Nocna rodzinka", fot. materiały prasowe KFF



“Opowieści ze świata”

 

Filmy w tej sekcji przeniosą widzów do najdalszych zakątków globu. Reżyser dokumentu “Polscy misjonarze” dociera kajakiem do wsi w Papui-Nowej Gwinei, gdzie siostra Davida i ksiądz Jan od lat pracują jako misjonarze. Choć bohaterowie filmu borykają się z wieloma trudnościami, wiara i dobry humor pomagają im przetrwać najtrudniejsze chwile.

 

W nocny rajd ulicami Mexico City udamy się wraz z bohaterami filmu “Nocna rodzinka”. W mieście gdzie działa zaledwie 45 państwowych karetek pogotowia, mieszkańcy stworzyli alternatywę w postaci prywatnego transportu medycznego. Natomiast do USA widzowie przeniosą się za sprawą filmu “Witaj szatanie?”. Twórcy dokumentu przybliżają fenomen kultu szatana, pokazując The Satanic Temple, amerykańską organizację, w której symbolika satanistyczna służy promowaniu postępowych idei, takich jak sprawiedliwość społeczna czy rozdział państwa i religii.

 

W tej sekcji pojawią się też dwa dokumenty dotykające problemu cielesności i seksualności. Beryl Magoko, bohaterka, a zarazem reżyserka filmu “W poszukiwaniu”, została obrzezana jako dziecko. Dorosła już kobieta postanawia poddać się rekonstrukcji narządów, ale decyzja o zabiegu jest niezwykle trudna. Natomiast Amit, bohater “Rodziny po przejściach”, czując się kobietą uwięzioną w męskim ciele, decyduje się na korektę płci. Po dokonaniu coming outu spotyka się ze zrozumieniem najbliższej rodziny. Sprawy jednak niespodziewanie się komplikują.

 

 

Gdzieś w Europie

 

Sprawa Sobczaka / The Case, reż. Vera Krichevskaya (RUS), 2018, D, 105ʼ

Szalony przeciw narodowi / Crazy Against the Nation, reż. Adam Hanuljak (SK), 2018, D, 78ʼ

Księżyc dla mojego ojca / A Moon for My Father, reż. Mania Akbari, Douglas White (UK, IR), 2019, D, 75ʼ

Umierasz tylko dwa razy / You Only Die Twice, reż. Yair Lev (ISR, AT), 2018, D, 88ʼ

Zemsta diwy / The Revenge of the Diva, reż. Gustav Ahlgren, Emelie Jönsson (SWE), 2019, D, 79ʼ

 

“Opowieści ze świata”

 

Nocna rodzinka / Midnight Family, reż. Luke Lorentzen (USA, MEX), 2019, D, 81ʼ

Witaj szatanie? / Hail Satan?, reż. Penny Lane (USA), 2019, D, 94ʼ

Rodzina po przejściach / Family in Transition, reż. Ofir Trainin (ISR), 2018, D, 70ʼ

Polscy Misjonarze / The Polish Missionaries, reż. Simon Target (AU, PL), 2019, D, 75’

W poszukiwaniu / In Search…, reż. Beryl Magoko (DE), 2018,D, 90ʼ



 

MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nie żyje Stanisław Jędryka
Kino na Granicy: cieszyńskie święto kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll