PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wolność czuć było w każdym zakamarku Cieszyna. Podczas zakończonego właśnie 21. Kina na Granicy uczestnicy i goście mogli swobodnie wybierać w różnorodnych propozycjach programowych festiwalu. Przez siedem dni pokazanych zostało 190 filmów z Polski, Czech i Słowacji, a wyjątkową ofertę kulturalną uzupełniły wystawy, koncerty i dziesiątki spotkań z twórcami, którzy tłumnie przybyli na cieszyńskie święto kina.

Kino Cieszy(n). To hasło bez wątpienia najlepiej oddaje atmosferę festiwalu Kino na Granicy. W mieście, gdzie w kawiarniach i salach kinowych spotkać można zarówno festiwalowiczów, jak i twórców, czuć było radość z możliwości wzajemnego spotkania. Oprócz Marcina Dorocińskiego i Marka Koterskiego, bohaterów retrospektyw, do Cieszyna przyjechało ponad 140 gości z Polski, a wśród nich Małgorzata Foremniak, Gabriela Muskała, Jacek Braciak czy Bartłomiej Topa.

 

Festiwal spotkań (nie)zwykłych

Klimat festiwalu sprzyja wydarzeniom, które w teorii wydają się niemożliwe. Do historii przejdzie debata reżyserów o polskim kinie, w której udział wzięło aż dziewiętnastu twórców, takich jak Kinga Dębska, Jagoda Szelc, Marcin Koszałka, Joanna Kos-Krauze czy Janusz Zaorski. „Zebranie w jednym miejscu i czasie takiego grona wybitnych twórców wydawało się niemożliwe, a jednak udało się” – mówił na spotkaniu Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. Niezwykle emocjonujące było spotkanie poświęcona pamięci Kory, w którym udział wzięli Kamil Sipowicz oraz Barbara i Mariusz Grzegorzek.

 

Uczestnicy Kina na Granicy mogli dowolnie wybierać spośród setek wydarzeń i pokazów. Najliczniej publiczność gromadziło polskie nowe kino. Po brzegi wypełniły sale pokazy filmów "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, „Ciemno prawie noc” Borysa Lankosza, "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka czy „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej. Młodzi widzowie dobrze przyjęli również retrospektywę Jana Švankmajera, a czeskimi hitami pod względem frekwencji okazały się projekcje „Jan Palach” i „Kawki na drodze”.  Na pokazie filmu „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz, który zamykał oficjalnie przegląd pełna sala Teatru im. Adama Mickiewicza przyjęła film owacjami na stojąco. W sumie projekcje festiwalowe obejrzało blisko 25 tysięcy widzów.

 

W programie nie zabrało wydarzeń towarzyszących. Można tu było zobaczyć wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego, kostiumy Doroty Roqueplo i zdjęcia z „Zimnej Wojny” Łukasza Bąka. Wyjątkową pozycją w programie były spotkania, podczas których debatowano o wolności w kulturze i wnioskach z 30 lat demokracji. W debacie byłych premierów, w której udział wzięli m.in. była premier Słowacji - Iveta Radičová  i Polski – Jerzy Buzek, Jacek Żakowski pytał gości o to, jakie wyzwania stoją przed demokracją w najbliższych latach. Zwieńczeniem cyklu „Wolność. 1989 r.” był wyjątkowy Koncert Wolności na cieszyńskim rynku, gdzie zagrały ikony lat 90-tych: Martyna Jakubowicz, Laura a její tygři, Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem i Tomek Lipiński z zespołem.

 

„Filmowa majówka w Cieszynie to już tradycja. Cieszę się z tego, ze mino upływu lat, udało nam się zachować ten sam klimat, który jest naszym znakiem szczególnym. Goście i widzowie mogą czuć się na Kinie na Granicy swobodnie i cieszyć się - kinem i Cieszynem! Do zobaczenia za rok.” – podsumowała Jolanta Dygoś, dyrektorka festiwalu.

 

***

Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie.

Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni, symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku, celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.

Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.


www.kinonagranicy.pl

MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2019
Zobacz również
fot. Wojciech Wandzel
59. KFF: "Opowieści ze świata” i “Gdzieś w Europie”
Millennium Docs Against Gravity w Muzeum po raz pierwszy w POLIN
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll