PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, zawita po raz pierwszy do Muzeum POLIN. W programie spotkanie z bohaterem i reżyserami "Procesu Ratko Mladicia" i premiery głośnych filmów "Marek Edelman …i była miłość w getcie" oraz "I młodzi pozostaną", pierwszy film dokumentalny Petera Jacksona.

Ważnym punktem programu festiwalu w Muzeum POLIN będzie premiera filmu „Marek Edelman …i była miłość w getcie” (Marek Edelman... and There Was Love in the Ghetto). „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.

 

W programie również i spotkania z reżyserami filmu „Procesu Ratko Mladicia” (The Trial of Ratko Mladić, reż. Henry Singer, Rob Miller) i Alanem Tiegerem, który pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii i pełnił funkcję prokuratora w procesie Ratko Mladicia.

 

Ciekawie zapowiada się również film „Rabin – ostatni dzień” Amosa Gitaia o zabójstwie premiera Izraela Icchak Rabin, jednego z najpopularniejszych polityków w historii tego kraju, z który korespondują „Pułapki radykalizmu” Karen Winther o ludziach, którzy postanowili odejść z radykalnych organizacji politycznych. 

 

Nie zabraknie polskiego akcentu. Jest nim „Warszawa: miasto podzielone” Erica Bednarskiego, dla którego odnalezione taśmy z warszawskiego getta są pretekstem do opowieści ukazującej rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta.

 

Niewątpliwie dużym zainteresowaniem będzie budził również pokaz „I młodzi pozostaną”, pierwszy po „Hobbicie” film wyreżyserowany przez Petera Jacksona, który zgłębia w nim fascynującą historię I wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów archiwalnych pochodzących ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik wyostrzania i barwienia archiwalnej taśmy filmowej

 

Millennium Docs Against Gravity jako jedyny festiwal w Europie odbywa się jednocześnie w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. "Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie" – to hasło przewodnie tegorocznej imprezy.

 

W programie blisko 160 filmów odnoszących się do najbardziej aktualnych problemów i spotkania z 80 gośćmi z całego świata. Prawie wszystkie z prezentowanych tytułów mają na festiwalu polskie premiery.

 

Więcej informacji na www.mdag.pl.

 

MR
Millennium Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  6.05.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Kino na Granicy: cieszyńskie święto kina
Kołobrzeg Suspense Film Festival ogłasza nabór filmów na Konkurs FIRST SHOT
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll