PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sundance, SXSW, IDFA – filmowi zwycięzcy najważniejszych światowych festiwali zagoszczą na ekranach krakowskich kin w specjalnej sekcji “Laureaci festiwali”. Publiczność KFF będzie miała okazję zobaczyć dwanaście produkcji docenionych już przez międzynarodowe składy jurorskie.

– Nie trzeba wsiadać do samolotu, ani do pociągu, wystarczy wybrać się na któryś z filmów z sekcji “Laureaci festiwali”, by przenieść się w podwójną, niezwykle ekscytującą podróż. Jedną na najważniejsze festiwale świata, a drugą do odległych filmowych krain. To wielka frajda móc sprawdzić co w przeciągu ostatnich 12 miesięcy zachwycało innych widzów oraz jurorów i samemu dać się uwieść znakomitemu, nagradzanemu kinu – mówi Magdalena Walo, koordynatorka sekcji “Laureaci festiwali”.


Kadr z filmu “Los Reyes", fot. materiały prasowe


Dwa sympatyczne psy, Chola i Football to bohaterowie nagrodzonego na festiwalu IDFA dokumentu “Los Reyes”. Czworonogi zamieszkujące skatepark są przypadkowymi słuchaczami rozmów młodych ludzi, którym nieobce są narkotyki, kłótnie z rodzicami czy groźby wyrzucenia z domu.


Mimowolnymi świadkami nie zawsze legalnych interesów są też motele na przedmieściach. Kryją się w nich mordercy, zatrzymują zagubieni przejezdni, ukradkiem spotykają zawstydzeni kochankowie. W nagrodzonym w Jihlavie dokumencie “Motel Ameryka” widzowie poznają ich prawdziwych mieszkańców – ludzi, którym amerykański sen śni się coraz rzadziej.


Ze Stanów Zjednoczonych do Izraela w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi udał się  ortodoksyjny Żyd Gedalia, bohater dokumentu “Życie jest tylko snem”, laureat włoskiego festiwalu Dei Popoli. Mieszkając z rodziną na terenach zajmowanych przez Palestyńczyków, stara się nie przejmować sytuacją polityczną. Jednak niespodziewany brak prądu obnaża skrywane na co dzień lęki i uprzedzenia… 


O przyszłość martwi się bohaterka filmu “Kraj miodu” – najlepszego światowego dokumentu festiwalu Sundance. Kobieta, mieszkająca na macedońskiej wsi wraz ze schorowaną 85-letnią matką, utrzymuje się ze sprzedaży własnego miodu. Pojawienie się w sąsiedztwie wielodzietnej rodziny może zagrozić ich skromnemu gospodarstwu.


Sekcja “Laureaci festiwali” to oprócz dokumentów także krótkometrażowe fabuły. Z Hollywood Film Festival do Krakowa przyjedzie “Patision Avenue”. Nakręcony jednym ujęciem, pełen napięcia film o aktorce, która nagle odkrywa, że jej syn został w domu sam. Musi zażegnać kryzysową sytuację, dysponując tylko telefonem. Z kolei “Nefta Football Club” to komedia, w której zakochali się widzowie festiwali w Clermont-Ferrand oraz Aspen. Na granicy z Algierią bracia Abdallah i Mohammed natykają się na samotnego osiołka – ze słuchawkami na uszach i tobołkami pełnymi białego proszku na grzbiecie. Chłopcy postanawiają przywieźć ładunek do domu…


Natomiast “Moja cienka gałąź” to poruszająca, subtelnie sfilmowana opowieść o ostatnim pożegnaniu córki i matki, lekcja pokory, przede wszystkim zaś akceptacji porządku życia i śmierci poprzez intymny rytuał obmycia ciała zmarłej. Film w Krakowie zagości jako zwycięzca polskiego wydarzenia – Warszawskiego Festiwalu Filmowego.


W tej sekcji nie zabraknie produkcji polskich. Doceniony na festiwalu IDFA “In Touch” to historia mazurskiej wsi, z której ponad 30 lat temu połowa mieszkańców wyjechała w poszukiwaniu lepszego życia na Islandię. Z pomocą nowych technologii i Skype próbują na odległość podtrzymywać rodzinne relacje.


Z nagrodą festiwalu IDFA wrócił także krótkometrażowy dokument “Tańczę dla ciebie”. Bohaterem jest dwunastoletni Wiktor, uczeń szkoły baletowej. Mieszka z babcią, która wspiera go i towarzyszy w próbach do ważnego występu. Wiktor marzy jednak, by na finałowym spektaklu pojawił się przebywający za granicą ojciec…


Kolejnym polskim filmem w tej sekcji, będzie animacja “Rok” uhonorowana na festiwalu Etiuda&Anima. To pamiętnik złożony z papierowych odpadów  jak etykiety, naklejki czy stare bilety prezentowany na tle opakowań po papierosach. Film poświęcony jest pamięci Marka Serafińskiego, reżysera i producenta animacji.


Do tegorocznej sekcji Laureaci festiwali zaproszone zostały jeszcze dwa filmy animowane. Nagrodzona na Aspen Shortfest “Siostra” to smutna i poruszająca animacja o chińskiej polityce jednego dziecka, opowiedziana przez uroczych, uszytych z filcu, bohaterów. Natomiast “Guaxuma” to dokument animowany, w którym reżyserka powraca do krainy swojego dzieciństwa, odtwarzając dramatyczne wydarzenia. Łączący w sobie wiele technik animacji film został doceniony na festiwalu SXSW w USA.


– Prezentowane w tej sekcji filmy to crème de la crème światowego kina. To sekcja dla osób, które są ciekawe tego co w kinie piszczy. Konfrontujemy z krakowskimi widzami nagradzane i doceniane tytuły z Sundance, Jihlavy czy IDFA – zachęca Magdalena Walo.


Laureaci festiwali

Guaxuma, reż. Nara Normande, anim, 14’, Francja, Brazylia, 2018

In Touch, reż. Paweł Ziemilski, dok, 62’, Polska, Islandia, 2019,

Kraj miodu / Honeyland, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, dok, 85’, Macedonia, 2019

Los Reyes, reż. Bettina Perut, Iván Osnovikoff, dok, 78’, Chile, 2018

Moja cienka gałąź / My Branch So Thin, reż. Dinara Droukarova, fab, 14’, Francja, Rosja, 2018

Motel Ameryka / Vacancy, reż. Alexandra Kandy Longuet, dok, 81’ Belgia, 2018

Nefta Football Club, reż. Yves Piat, fab, 17’, Francja, 2018

Patision Avenue, reż.Thanasis Neofotistos, fab, 13’, Grecja, 2018

Rok / Year, reż. Małgorzata Bosek – Serafińska, anim, 12’, Polska, 2018

Siostra / Sister, reż. Siqi Song, anim, 8’, Chiny, 2018

Tańczę dla ciebie / Dancing For You, reż. Katarzyna Lesisz, dok, 18’, Polska, 2018

Życie jest tylko snem / Life Is But a Dream, reż. Margherita Pescetti, dok, 72’, Włochy, 2018


59. KFF potrwa w dniach 26.05 - 2.06.2019.

 

MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Off Camera Pro Industry. Efekty, które tworzą film
Znamy laureatów Script Pro!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll