PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Krakowie trwa 12. Mastercard Off Camera. Za nami już pierwszy dzień Pro Industry – sekcji branżowej, popularnej zwłaszcza w środowisku młodych filmowców.
Tegoroczną sekcję Industry zainaugurował wykład znanego producenta i agenta sprzedaży Mike’a Goodridga „Nowe trendy światowego rynku audiowizualnego” . – Rozmawialiśmy o tym, w którą stronę zmierzamy, czy  Netflix to dla współczesnej kinematografii zagrożenie czy szansa – mówi Joanna Szymańska, koordynatorka Pro Industry. - Wnioski z tej dyskusji są raczej proste. Zawsze przede wszystkim będą liczyły się w kinie dobra historia i talent twórcy. Dlatego nie powinniśmy patrzeć na nowe kanały dystrybucji jak na obalenie status quo, ale potraktować je jako szansę dla rynku. Z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że zaostrzy się konkurencja i walka między projektami będzie o wiele bardziej zacięta.

Joanna Szymańska, Filip Elżanowski, Kinga Nowakowska, fot. SFP

Pierwszy dzień Industry zamknęła debata panelowa z producentami i inwestorami filmu "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka pod znaczącym hasłem „Historia sukcesu i udanej współpracy z inwestorem”.  W 2018 roku temat poszukiwania inwestora okazał się najgorętszym ze wszystkich poruszanych kwestii. – Kontynuujemy wątek inwestora, gdyż ze względu na zmiany na rynku, musimy szukać nowych źródeł finansowania.  Świat należy do odważnych i poszukujących – a konkretnie, do tych, którzy ze swoim przekazem potrafią dotrzeć do inwestorów, którzy potencjalnie nie są zainteresowani współpracą w obszarze produkcji filmów - komentuje Joanna Szymańska.

Kinga Nowakowska, Natalia Grzegorzek, fot. SFP

Wybór „Córki trenera” jest nieprzypadkowy, gdyż producentce filmu Natalii Grzegorzek udało się pozyskać zewnętrznego inwestora, który nigdy dotąd nie uczestniczył w produkcji filmu. A przecież nie mamy do czynienia z komedią romantyczną ale z filmem niskobudżetowym, więc sprawa atrakcyjności takiego przedsięwzięcia biznesowego nie jest oczywista. Natalia otrzymała wsparcie od tzw. anioła biznesu, co w Polsce jest jeszcze rzadkością. Wkrótce opublikujemy szczegółową relację z tego spotkania.

Marta Habior, Małgorzata Wabińska, Stanisław Zaborowski, fot. SFP

Temat pozyskiwania środków i kondycji finansowej młodych producentów powrócił drugiego dnia w porannej debacie pod znamiennym tytułem „Jak produkować, żeby nie zbankrutować?”, zorganizowanej przy udziale Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.  Producenci filmów autorskich doradzali uczestnikom spotkania, w jaki sposób zabezpieczyć swoje interesy na początku drogi zawodowej, jak utrzymać płynność finansową, jak zarządzać projektami, by się „nie przegrzać” i nie wypalić zawodowo na starcie. Również i temu spotkaniu poświęcimy osobną publikację, mądrych rad i wiedzy branżowej nigdy bowiem za wiele.

  W programie ponadto: panel poświęcony VR i nowym technologiom, spotkanie z ekipą Chimney Pot na temat postprodukcji, dyskusja „Jak oni kantują, czyli pułapki które zastawiamy na siebie podpisując umowy” oraz debata „Polski amerykański sen – o tym jak zrealizować polski film z hollywoodzkim rozmachem”.  Z niecierpliwością czekamy na prezentację TVN Discovery Talents „Daj się zauważyć i współpracuj z największą grupą medialną w Polsce”.
 


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2019
Zobacz również
Pięćdziesiątka Jacka Lusińskiego
12. Mastercard OFF CAMERA.Krakowska Aleja Filmowa z Krystyną Jandą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll