PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
27 kwietnia 2019 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu miał miejsce Wielki Finał 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA podczas którego poznaliśmy laureatów trzech Konkursów odbywających się w ramach Festiwalu; laureatów wybranych tradycyjnie przez ogólnopolską publiczność – jedyne Jury na O!PLA.
Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w dniach 1 marca – 14 kwietnia w rekordowej ilości 105. miejscowości, ale w 139. lokacjach wśród których znajdziemy centra, domy i ośrodki kultury, biblioteki, kina, galerie sztuki, licea plastyczne, szkoły podstawowe, przedszkola, Akademie Sztuk Pięknych, Uniwersytety, puby…

W skład Jury Konkursu Głównego weszło 4 954 widzów 16+ i dorosłych z 46. miejscowości, natomiast w Jury Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! zasiadło aż 16 754 młodych i najmłodszych widzów. Każdy widz mógł wybrać od jednego do trzech filmów w każdej kategorii.

Najwięcej głosów, czyli Złote Tobołki Koziołka Matołka otrzymały: w Kategorii Studyjnej „Colaholic” Marcina Podolca (Yellow Tapir Films), w Kategorii Studenckiej „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik ze Szkoły Filmowej w Łodzi, w kategorii OFF&GO „Ta koszmarna niedziela” Kamila Wójcika, w Kategorii Animowany Wideoklip „Bóstwa” Łukasza Rusinka dla zespołu Żywiołak, w Kategorii Animowane Fraszki „Śniadanie” Bartosza Zarzyckiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w kategorii formaniny „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej, w Kategorii Przedszkolnej „Buźka i Dzióbek: Jedziemy na narty” Macieja Pestki (Mapepi Animacje), w Kategorii Wczesnoszkolnej „Mami Fatale: Dzikołak” Łukasza Kacprowicza (Grupa Smacznego/Studio Miniatur Filmowych), w Kategorii Wczesnoszkolnej Junior (filmy zrealizowane przez dzieci) „Przygody bobra Tamarka: Tamarek Listonoszem” Piotra Kaźmierczaka. Międzynarodowy Konkurs „Oh! People Love Animation” wygrała z kolei wstrząsająca japońska animacja lalkowa „My little goat” w reżyserii Tomoki Misato (Tokyo University of the Arts). Pełna lista laureatów dostępna jest TUTAJ.

Jak zawsze podczas Wielkiego Finału przyznano też szereg wyróżnień specjalnych i zaproszeń poza selekcją do konkursów zaprzyjaźnionych festiwali (Animocje, CRAFT, Kocham Dziwne Kino, Euroshorts, Opolskie Lamy, Relanium, StopTrik). Przyznano także trzy nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy film animowany.

Nieodzownym elementem Wielkiego Finału O!PLA są także Dyplomy Uznania, które w tym roku powędrowały do Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za „pół wieku kreatywnego istnienia”, FUMI STUDIO w Warszawie za „konsekwentne wspieranie debiutantów”, Adeli Kaczmarek-Siwińskiej za film „Janka” oraz Tomasza Wełny za film „Cały ten smog”.

Przyznawany od początku istnienia Festiwalu O!PLA Tytuł Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości otrzymał w tym roku Profesor Józef Robakowski.

Na Wielki Finał O!PLA przybyło do Opola większość laureatów. Każdy z nich – oprócz statuetek Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka oraz Dyplomów – otrzymał m.in. banana. Był to symboliczny wyraz sprzeciwu wobec cenzurze w sztuce, a przy okazji nadanie nowego znaczenia obchodzonemu w sobotę Dniu Wolnej Sztuki.

Wydarzeniem towarzyszącym Wielkiemu Finałowi O!PLA był wernisaż audio-wizualnej wystawy Łukasza Rusinka, podwójnego laureata O!PLA oraz autora plakatu i spotu tegorocznej edycji Festiwalu. Organizatorami Wielkiego Finału O!PLA w Opolu było Stowarzyszenie Opolskie Lamy we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego i Animation Across Borders.
AK
O!PLA
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2019
Zobacz również
Nabór na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Festiwal NNW zaprasza na warsztaty scenariuszowe – pierwszy etap przygotowań do PITCHING FORUM
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll