PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Agata Wysocka, mistrzyni charakteryzacji, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 24 kwietnia 2019 roku obchodzi swoje 60. urodziny.
Charakteryzator to niezwykle trudny, ale i frapujący zawód filmowy, polegający na nadaniu twarzy i sylwetce aktora cech granej przez niego postaci (wieku, osobowości, wyglądu zewnętrznego). Można rzec, że osoba uprawiająca tę profesję znajduje się bliżej aktora niż reżyser. I to dzięki niej reżyser dostaje aktora, który w dużym stopniu przedzierzgnął się już w rolę – przynajmniej w sensie fizycznym – którą ma do zagrania.

Agata Wysocka ma na swym koncie pracę przy ponad trzydziestu serialach oraz filmach kinowych i telewizyjnych. Po raz pierwszy jej nazwisko pojawiło się na ekranie w ekipie charakteryzatorów serialu dla dzieci „Kacperek” (1985) Ryszarda Zatorskiego oraz telewizyjnego filmu Krzysztofa Grubera „Pan W.” (1985). Odnajdziemy je także – pod szyldem współpraca charakteryzatorska – w ekipie realizacyjnej seriali, m.in. „Królewskie sny” (1988) Grzegorza Warchoła, „Tajemnica Sagali” (1996) i „Gwiezdny pirat” (1998) Jerzego Łukaszewicza, a także filmów telewizyjnych, m.in. Trio” (1986) Pawła Karpińskiego, „Big Bang” (1986) Andrzeja Kondratiuka, i kinowych, m.in. „Panna z mokrą głową” (1994) Kazimierza Tarnasa i „Graczy” (1995) Ryszarda Bugajskiego.

Jej dziełem są także charakteryzacje bohaterów wielu popularnych filmów fabularnych, m.in. „Łowca. Ostatnie starcie” (1993) i „Faustyna” (1994) Jerzego Łukaszewicza, „Awantura o Basię” (1996) Kazimierza Tarnasa, „Ostatnia akcja” (2009) Michała Rogalskiego, oraz seriali, m.in. „Złotopolscy” (1997-2010) i „Rodzinka.pl” (2011-2019).

Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.04.2019
Zobacz również
fot. SFP
Nie żyje Tadeusz Pluciński
W Studiu Munka powstaną kolejne sześćdziesiątki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll