PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Marcin Filipowicz i Piotr Złotorowicz zrealizują swoje filmy w ramach drugiej edycji programu „60 Minut” Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Partnerem i koproducentem filmów realizowanych w ramach programu jest telewizja CANAL+.
„Wiarołom” Piotra Złotorowicza i „Bracia” Marcina Filipowicza to projekty, które do produkcji rekomendowała Rada Artystyczna, w skład której wchodzą cenieni twórcy młodego pokolenia: Agnieszka Smoczyńska, Piotr Domalewski oraz Jan P. Matuszyński, a także Alicja Gancarz - przedstawicielka CANAL+ oraz dyrektor artystyczny Studia Munka-SFP Jerzy Kapuściński. - Ideą projektu jest przyspieszenie kariery filmowej najzdolniejszych studentów i absolwentów szkół filmowych w Polsce – mówi Jerzy Kapuściński. - Cieszę się, że w drugiej edycji programu swoje filmy zrealizują absolwenci dwóch różnych szkół filmowych – dodaje Dyrektor Artystyczny Studia Munka-SFP. Marcin Filipowicz jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z kolei Piotr Złotorowicz Łódzkiej Szkoły Filmowej. 

- Program „60 Minut” to niezwykle istotny z naszej perspektywy projekt, ponieważ ułatwia młodym twórcom start na rynku filmowym. A dzisiaj, w szybko zmieniającym się świecie kina i telewizji, każdy świeży i nowatorski pomysł jest na wagę złota. Ale sam pomysł nie wystarcza. Inwestujemy w polską kinematografię już blisko 25 lat i wiemy, jak trudno jest wystartować ze swoim pierwszym filmem i dlatego wesprzemy Piotra i Marcina nie tylko finansowo, ale także merytorycznie – dzieląc się naszym bogatym doświadczeniem produkcyjnym nie tylko na rynku polskim, ale także na międzynarodowym – mówi Alicja Gancarz, reprezentantka CANAL+ w Radzie Artystycznej „60 Minut”.


- Przed napisaniem scenariusza „Wiarołomu” zanotowałem taką myśl: Rzeczywistość jest nieprzenikniona i niedostępna ludzkiemu aparatowi zmysłowemu. Wszystko i wszyscy ulegają zapomnieniu. Nie ma sensu z tym walczyć. – mówi reżyser Piotr Złotorowicz.  - Zależy mi na tym, żeby widz doświadczył nieuchronności przemijania i zapomnienia – dodaje. Jest stypendystą Młodej Polski, Marszałka województwa łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyniki w nauce. Nominowany do nagrody „Bo Warto” RMF Classic oraz laureat Talentów „Trójki” w kategorii Film. Jego pierwszy krótkometrażowy dokument "Smolarze" był prezentowany na ponad 130 festiwalach w Polsce i zagranicą, zaś krótkometrażowa fabuła "Ludzie normalni" otrzymała 17 nagród w tym Srebrną Kijankę za zdjęcia podczas Camerimage. Jego ostatnia fabuła „Matka Ziemia” miała premierę podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno.

- Jest to dla mnie historia z gatunku „coming of age”, opowiadająca o emocjach młodych bohaterów i ich bardzo poważnym życiowym problemie – mówi z kolei o swoim projekcie „Bracia” Marcin Filipowicz, reżyser filmowy, fotograf i podróżnik. Urodzony w Krakowie, miłośnik literatury faktu i gór wysokich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu „Młoda Polska”, Prezydenta Miasta Krakowa, Telewizji Polskiej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2018 roku zrealizował w Studiu Munka-SFP krótkometrażową fabułę "Chłopcy z motylkami", za którą otrzymał Wyróżnienie podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Na swoim koncie ma także reżyserię dokumentów, w tym głośnego i nagradzanego na całym świecie "7109 km", czy „Trampkarzy” i „Mojego taty Lazaro”.

"Eastern", reż. Piotr Adamski, fot. Studio Munka-SFP.

  Program „60 Minut” skierowany jest do reżyserów, którzy nie ukończyli 40 lat. Zgodnie z regulaminem projekty mogą składać absolwenci studiów reżyserskich i realizatorskich szkół filmowych lub artystycznych będący przed pełnometrażowym debiutem fabularnym lub twórcy, którzy nie mają formalnego wykształcenia filmowego, ale są reżyserami co najmniej dwóch krótkometrażowych filmów fabularnych i nie zrealizowali jeszcze pełnometrażowego debiutu.

Budżet każdego filmu w „60 Minutach” wynosić będzie około jednego miliona złotych. Tytuły wyprodukowane w ramach programu będą emitowane w telewizji. Planowane są także ich premiery kinowe. Obecnie na swoje premiery festiwalowe czekają filmy z pierwszej edycji programu: "Supernova" Bartosza Kruhlika oraz „Eastern” Piotra Adamskiego, które planowane są na jesień 2019 roku.
AK
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.04.2019
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Agata Wysocka – bliżej aktora niż reżyser
Animacje z łódzkiej Filmówki w Cannes i Annecy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll