PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Duszyczka” Barbary Rupik znalazła się w sekcjach - Cinéfondation festiwalu w Cannes i "Graduation Short Films" festiwalu w Annecy. Do tego ostatniego zakwalifikowały się jeszcze dwie animacje – „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej i „Ovule” Natalii Durszewicz. Do Cannes pojedzie również „Roadkill” Leszka Mozgi.
„Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie”. To poetycki opis „Duszyczki” Barbary Rupik, która zakwalifikowała się do sekcji konkursowej Cinéfondation festiwalu w Cannes. W sekcji prezentowane są filmy ze szkół filmowych. W tym roku do selekcji zgłoszono ponad 2000 filmów z całego świata, z czego wybrano tylko 17 (14 fabularnych i 3 animacje). 72. MFF w Cannes rozpocznie się 14 maja i potrwa do 25 maja. Szczegóły: www.cinefondation.com. Opiekę artystyczną nad „Duszyczka” sprawowali Piotr Dumała i Piotr Milczarek.

Do sekcji Cinéfondation w Cannes zakwalifikował się również "Roadkill". To film polskiego reżysera mieszkającego w Wielkiej Brytanii został zgłoszony na festiwal w Cannes przez Londyński Uniwersytet UAL. Animacja powstała w całości w Polsce, gdzie twórca spędził większość życia, tu także studiował aktorstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. „Roadkill” to animowany thriller zrealizowany w technice animacji poklatkowej. Film przedstawia świat, w którym gatunkiem dominującym są jelenie. Pewnego wieczoru jeden z samców jedzie na przejażdżkę. Nic nie zapowiada nieszczęśliwego wypadku...Więcej informacji o filmie: https://roadkill.info/.

"Roadkill", reż. Leszek Mozga, fot. roadkill.info.

Z kolei Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy to najbardziej prestiżowe i najważniejsze wydarzenie w świecie animacji. W tym roku w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dyplomowych aż 3 filmy animatorek ze Szkoły Filmowej w Łodzi: "Duszyczka", "Nie masz dystansu" Kariny Paciorkowskiej oraz "Ovule" Natalii Durszewicz. Festiwal w Annecy potrwa od 10 do 15 czerwca. Szczegóły: www.annecy.org.

„Nie masz dystansu” to ręcznie rysowana animacja próbująca zadawać pytania na temat miejsca kobiet we współczesnej rzeczywistości. Film inspirowany jest życiem codziennym, wypowiedziami osób publicznych i sposobem, w jaki media mówią o kobietach. Ten projekt opieką artystyczną również objęli Piotr Dumała i Piotr Milczarek.

"Nie masz dystansu" Kariny Paciorkowskiej, fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.

Z kolei „Ovule” jest historią kobiety, której lęki i złudzenia materializują się w postać wszechogarniającej dżungli, która niszczy ją i relację z partnerem. Jest to także próba zanalizowania pojęcia lęku separacyjnego, który głównie objawia się u dzieci. Nieobecność matki czy ojca wzbudza w dziecku dotkniętym tą chorobą strach i niepokój, a wyobraźnia tworzy wiele mrocznych scenariuszy. Z takiego lęku najczęściej się wyrasta, ale są osoby, które zachowują tą traumę w sobie i przekładają ją na swoje późniejsze relacje. Podczas zbyt długiej nieobecności ukochanego kobieta popada w paranoję. Nic nie jest takie, jak się wydaje. Jest obsesyjnie podejrzliwa i zazdrosna, wszędzie węszy spisek, boi się samotności. I z tej samotności rodzą się wizje, szaleństwo i strach zaczynają być materialne. Najgorsze przeczucia realizują się, oplatają ją i zabierają możliwość rozsądnego myślenia, odbierają dystans, duszą. Świat tych wizji jest pełen kolorów, bardziej rzeczywisty i pociągający niż codzienność i ten kontrast ukazuje jak bardzo niebezpieczne są wszelakie schorzenia psychiczne, które doprowadzają do tego, że trudno chorej osobie jest zrozumieć i odróżnić świat realny od tego, który jest wykreowany przez cierpiący umysł. Opiekę artystyczną nad projektem objęli Mariusz Wilczyński i Joanna Jasińska-Koronkiewicz.
AK
Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2019
Zobacz również
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
W Studiu Munka powstaną kolejne sześćdziesiątki
„Over the limit” w TVP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll