PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.04.2019
23 kwietnia w paśmie „Świat bez fikcji” TVP2 pokaże głośny film Marty Prus „Over the limit”. Będzie to polska premiera tego wielokrotnie nagradzanego dokumentu.
Over the limitMarty Prus to zwycięzca 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na którym otrzymał zarówno „Srebrny róg”, jak i „Złotego Lajkonika”. Jedna z nagród festiwalu przypadła również samym producentom: Annie Kępińskiej oraz Maciejowi Kubickiemu. Ten filmowy majstersztyk wyróżniono także za zdjęcia autorstwa Adama Suzina. Również publiczność wskazała na ten, a nie inny tytuł krakowskiej imprezy. Historia rosyjskiej gimnastyczki, złotej medalistki na ostatniej letniej olimpiadzie, olśniewającej i zabójczo elastycznej Margarity Mamun, była również typowana do oscarowego rozdania. Warto przy tym nadmienić, że dzieło to zdobywało także laury na tak prestiżowych festiwalach, jak te w Tobilisi czy Sevastopolu, ale też w Zagrzebiu oraz Mińsku.

Film przedstawia decydujący rok z życia Margarity Mamun, która stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio De Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego w gimnastyce artystycznej. Zawodniczka jest wykończona wielogodzinnymi treningami, udziałem w kolejnych zawodach i rozłąką z bliskimi. W przygotowaniach do Igrzysk pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru sportsmanki.     

Obraz Marty Prus trafił także do regularnej kinowej dystrybucji w listopadzie minionego roku. Był ponadto nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” 2019 w kategoriach: Najlepszy Montaż (Maciej Pawliński) i Najlepszy Film Dokumentalny.

23 kwietnia, godz. 23.05, pasmo „Świat bez fikcji” w TVP2
AK
Polish Docs
Ostatnia aktualizacja:  23.04.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Animacje z łódzkiej Filmówki w Cannes i Annecy
Nabór filmów do konkursów KAMERALNEGO LATA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll