PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jerzy Rados otrzymał z rąk Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka statuetkę Gdyńskiego Galiona za film "Gdynia. Moje miasto" – historię miasta opowiedzianą filmami jego mieszkańców.

Jerzy Rados otrzymał nominację w kategorii Kreacja artystyczna. Nagroda Artystyczna „Galion Gdyński” to wyróżnienie przyznawane już od 1995 roku. Docenia starania osób związanych z kulturą, które swoimi działaniami aktywizują lokalną społeczność.


Jerzy Rados, prezydent Wojciech Szczurek, fot. Dawid Linkowski ze strony www.gdynia.pl
 
 
– To film bardzo gdyński. Opowiada o mieście i jego mieszkańcach. Został zrealizowany z amatorskich taśm, które gdynianie przynosili do mnie przez dwa lata. Udało się zabrać 140 godzin materiału. Utkaliśmy z niego bardzo prywatną, intymną opowiadająca o mieszkańcach Gdyni historię – mówi Jerzy Rados.

Nagrodzony film (ok. 40 min.) można obejrzeć na stronie miasta: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/film-stworzony-przez-gdynian-zobacz-gdynia-moje-miasto,528479

"Gdynia. Moje miasto", fot. GSF

Dokument Radosa to poruszająca, sentymentalna podróż w przeszłość powojennej Gdyni. Gdynianie amatorskimi kamerami rejestrowali codzienne życie, spacery, zabawy, ważne i mniej ważne wydarzenia miejskie, uroczystości rodzinne, czasami są także świadkami wydarzeń historycznych, Gdyńska Szkoła Filmowa ogłosiła zbiórkę amatorskich materiałów filmowych w 2016 roku, w ten sposób chcąc przyczynić się do obchodów 90-lecia miasta. Odzew był zdumiewająco duży. Do siedziby GSF na Placu Grunwaldzkim Gdynianie przynosili nieme filmy czarno-białe i kolorowe, zarejestrowane na taśmach, kasetach VHS i innych nośnikach. Najstarsze filmy pochodzą z lat 50., a najnowsze – z 1989 roku. Film został opatrzony komentarzem autorskim. Film prezentowano m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w sekcji Filmy z Gdyni. Autorem projektu jest nagrodzony "Galionem" Jerzy Rados, zastępca Dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, reżyser, scenarzysta, fotograf, twórca idei Rodzinnego Albumu Polaków, autor krótkich filmów „Kronika FPFF" i wideoklipów, pomysłodawca i realizator Pomorskich Warsztatów Filmowych. Za montaż filmu odpowiada Irena Siedlar, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej, montażystka filmów dokumentalnych, reportaży, programów tv, widowisk i spektakli TV, etiud filmowych, reklam.

"Gdynia. Moje miasto", fot. GSF

  - Od 20 lat jestem zawodowo związany z Gdynią - mówi nam Jerzy Rados. - Fakt, że kapituła i następnie Prezydent podjęli taką decyzję, jest dla mnie wyjątkowym wyróżnieniem. To szczególna nagroda. Na co dzień pracuję przede wszystkim jako menedżer kultury, programuję działalność Gdyńskiego Centrum Filmowego, zajmuję się Szkołą. Jednocześnie staram się pracować twórczo, piszę scenariusze, realizuję filmy, piszę. Ta nagroda daje mi nie tylko wielką satysfakcją, ale także motywuje do pracy nad kolejnym projektem. Oczywiście również poświęconym Gdyni - dodaje Rados.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / www.gdynia.pl / GSF
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2019
Zobacz również
Nowy numer "Pleografu" już dostępny
Z Nowych Horyzontów do Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll