PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- “Szukając Tereski” jest, zgodnie z tytułem, filmem o szukaniu – mówi o swoim filmie reżyserka i scenarzystka Kama Veymont. - O próbie poskładania przeszłości w całość ze skrawków, odbić i załamań w murze.
- Robią to ludzie młodzi, z pokolenia Milenialsów, którzy w historii Tereski odnajdują zapewne jakieś swoje własne sensy. Ciekawie jest patrzeć, jak “w śledztwie”, prowadzonym na dwa laptopy, jeden rower i psa, świat wirtualny miesza się z analogowym, kiedy wciąż jeszcze kartka wetknięta w czyjeś drzwi lub zostawiona na cmentarzu może skuteczniej prowadzić do człowieka niż wiadomość w necie. Kiedy pisałam scenariusz, byłam w tej komfortowej sytuacji, że wiedziałam już, jak rzecz się kończy. Jednak upieram się, że to stosunkowo drugorzędne, czy Tereskę znaleźliśmy, czy nie. Jak mówi w filmie Ania ze Stowarzyszenia Drugie Pokolenie- gdybyście nawet mieli nie znaleźć Tereski, to i tak znajdziecie po drodze wiele innych osób, które czekają na to, żeby je odnaleziono… - dodaje reżyserka.


Punktem do wyjścia filmu jest słynne zdjęcie David Seymoura, na którym widzimy wystraszone dziecko rysujące na tablicy własny świat – bohomaz w jakimś sensie opisujący dramatyczne losy dziewczynki. Fotografia Tereski obiegła cały świat, ale nikt nie wiedział, kim jest ta dziewczynka. Zdjęcie opublikowano po raz pierwszy w albumie „Children of War”, a potem powielane w licznych periodykach i na wystawach światowej fotografii, staje się uniwersalnym symbolem traumy dzieci, które przeżyły okropieństwa II wojny światowej. Zafascynowani fotografią Patryk i Aneta, bohaterowie naszego „Szukając Tereski”, postanawiają odkryć tajemnicę fotografii. Podejmują śledztwo, idąc tropem Davida Seymoura; to śledztwo jest osią dramaturgiczną filmu. Poprzez odkrywanie dramatycznych losów "kolejnych Teresek” zanurzają się w mroczną historię XX wieku”, zmienia to ich nastawienie do całej historii. To, co miało być tylko przygodą okazuje się doświadczeniem konstytuującym, utworzyła się nowa wartość, a sam proces poszukania stał się ważniejszy od ostatecznego rezultatu śledztwa.

Zdjęcia do filmu zrealizował Przemysław Niczyporuk. Film powstał w Studiu Filmowym Kronika. Producentem obrazu była Barbara Ławska. Oficjalna premiera "Szukając Tereski" odbyła się 11 kwietnia 2019 roku w kinie Kultura.
AK
Studio Filmowe Kronika
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2019
Zobacz również
fot. Studio Filmowe Kronika
Zmarł Andrzej Górz
Inauguracja Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll